محیط کار در فتوشاپ را حفظ باشید!

شناخت این محیط اولین قدم برای یادگیری فتوشاپ است!

محیط کار در فتوشاپ اولین نمایی است که در هنگام ورود به این نرم افزار با آن مواجه می شویم. فتوشاپ یکی از پرقدرت ترین برنامه های گرافیکی و طراحی است. این برنامه دارای مجموعه‌ای از پنل ها و ابزار هاست که امکانات فراوانی به کاربران جهت ویرایش و ساخت تصاویر می دهد. اما ممکن است کاربران در هنگام کار با این برنامه گسترده دچار سردرگمی می شوند. پس در این آموزش با پردیس گراف همراه باشید تا با محیط کار در فتوشاپ آشنا شوید.

معرفی منوی کار این نرم افزار گرافیکی

معرفی منوی کار این نرم افزار گرافیکی

نوار منو در این نرم افزار محبوب:

نوار منو در بالای محیط برنامه فتوشاپ قرار دارد. نرم افزار فتوشاپ جزو نرم‌ افزار های استاندارد به شمار می‌رود و مانند برنامه های دیگر دارای نوار منو می باشد که دسترسی برای کاربران را به قسمت های مختلف برنامه امکان پذیر می‌کند. این نوار شامل منو های File، Edit، Image، Layer، Filter، Help، Select، view و Window می باشد. پیشنهاد می کنیم برای مطالعه درباره منوی ویندو، این مطلب را در پردیس گراف بخوانید.

هر کدام از این منوها دارای ابزار های خاصی است و ویژگی های فراوانی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

نوار تنظیمات این نرم افزار گرافیکی شرکت Adobe

پس از انتخاب هر ابزار از جعبه ابزار می شود عملکرد آن ابزار را از نواری که برای این منظور می باشد را تغییر داد. هر کدام از ابزار ها نواری مخصوص برای ویژگی های خود دارند. این نوار نواری افقی می باشد که در بالای نوار ابزار قرار دارد.

به عنوان مثال اگر شما روی ابزار Select کلیک کنید، نوار مربوط به ویژگی های ابزار Select نمایان می شود.

نوار ابزار در فتوشاپ و بخش های آن:

نحوه کار با نوار های فتوشاپ | پردیس گراف

نحوه کار با نوار های فتوشاپ | پردیس گراف

قسمت مهم فتوشاپ بخش نوار ابزار است که به آن جعبه ابزار نیز گفته می شود. در جعبه ابزار، ابزاری قرار دارد که می‌توان به کمک آن ها می توان تصاویر را ویرایش کرد و تغییراتی روی بوم نقاشی انجام داد. همچنین یک فلش دوتایی در بالای جعبه ابزار قرار دارد که با انتخاب آن جعبه ابزار به حالت دو ستونه در می آید اما معمولاً به صورت یک ستونه استفاده می شود.

می دانیم که جعبه ابزار در سمت چپ محیط فتوشاپ قرار گرفته است. این جعبه ابزار دارای ویژگی های فراوانی است که جهت ویرایش تصاویرتان به آن ها نیاز دارید. این ابزار ها به چندین دسته تقسیم می شوند :

 • دسته اول:
  مربوط به ابزار انتخاب است که با کمک آن ها می شود قسمتی از تصویر یا کل تصویر را به حالت انتخاب در آورد.
 • دسته دوم:
  ابزار مربوط به اصلاح و رنگ آمیزی می باشند.
 • دسته سوم:
  شامل ابزارهای برداری هستند که با کمک آن ها می توان حروف یا اشکال مختلفی به وجود آورد.
 • دسته چهارم:
  ابزارهایی برای بزرگنمایی، پیمایش و سه بعدی کردن تصاویر هستند.

ضمناً دو کادر رنگی در انتهای جعبه ابزار وجود دارد که کادر جلویی نشان دهنده رنگ پیش زمینه و کادر عقبی نشان دهندن رنگ‌پس زمینه است .

در آخر نیز یک دکمه جهت ماسک گذاری روی تصاویر وجود دارد. همچنین در گوشه پایین سمت راست برخی از ابزارها یک مثلث کوچک قرار دارد که نشان دهنده زیر منوی آن ابزار ها هستند، با کلیک روی آن مثلث کوچک منویی باز خواهد شد که ابزار پنهانی در آن وجود دارند و قابل انتخاب و استفاده هستند.

یک نکته دیگر در رابطه با ابزارها وجود دارد که در کنار برخی از ابزارها یک حرف نوشته شده است، این حرف نشان دهنده کلید میانبر آن ابزار است و با فشار دادن آن از کیبورد ابزار مورد نظر به حالت انتخاب در خواهد آمد.

آشنایی با محیط کار در فتوشاپ

گفتیم که محیط کار شامل بخش های متفاوتی است. این بخش به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 1. پنجره سند یا Document Window :
  پنجره ای است که دربرگیرنده سند جدیدی می باشد که طراحی روی آن انجام می‌شود.
 2. فضای طراحی یا Active Image Area :
  پنجره سند دارای فضای سفید رنگی است که به آن فضای طراحی گفته می‌شود. این قسمت مخصوص طراحی می باشد.
 3. پالت ها در این نرم افزار گرافیکی:
  بخش دیگری که در فتوشاپ قرار دارد پالت ها هستند. پالت ها امکانات بسیاری جهت ویرایش تصاویر در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در واقع پالت ها بسته هایی هستند که در هنگام ویرایش تصاویر به شما کمک می‌کنند و عملکرد خاصی را انجام می دهند. آن ها در هر لحظه با تصاویر موجود در فتوشاپ ارتباط برقرار می کنند و تنظیمات مربوط به آن تصاویر را در اختیار کاربران قرار می دهند.
  پالت ها در سمت راست محیط فتوشاپ قرار دارند و هر کدام دارای وظیفه خاصی هستند. همچنین اکثر آن ها از منوی Windows قابل دسترس هستند و با گذاشتن علامت تیک در کنار نام آن ها می شود، پالت مورد نظر را به صفحه اضافه نمود.
 4. نوار وضعیت در محیط کار فتوشاپ :
  این نوار شامل اطلاعات مفیدی از جمله اندازه فایل، بزرگنمایی تصویر، چگونگی عملکرد ابزار فعال و… است. نوار وضعیت در پایین نرم افزار قرار دارد.

نحوه باز و بسته کردن پنل ها در محیط کار فتوشاپ

باز و بسته کردن پنل ها در فتوشاپ

باز و بسته کردن پنل ها در فتوشاپ

همانطور که گفته شد در سمت راست محیط فتوشاپ پنل ها قرار دارند. گاهی اوقات ممکن است شما نیازی به استفاده از تمام پنل ها نداشته باشید. پس بهتر است آنهایی که استفاده نمی شوند را ببندید. همان گونه که مشخص است پنل ها به صورت برگه ای در گروه هایی قرار دارند که این ویژگی باعث کارایی بیشتر محیط کار شده است .

برای بستن پنل باید روی دکمه بالا و سمت راست پنل کلیک کنید. سپس گزینه Close را جهت بستن پنل مورد نظر یا گزینه  Close Tab Group را برای بستن گروه مورد نظر انتخاب کنید . همچنین اگر بخواهید پنل جدیدی را باز می توانید از منوی Window پنل دلخواه را انتخاب کنید تا آن پنل برای شما باز شود.

اگر در محیط کاری فتوشاپ به فضای بیشتری نیاز داشته باشید، می شود پنل‌ها را به صورت فشرده در آورد. سپس هر موقع که لازم بود آن را از حالت فشرده درآورد. برای انجام این کار روی فلش دوتایی که در بالای پنل ها وجود دارند کلیک کنید. همچنین با کلیک مجدد روی آن فلش پنل از حالت فشرده خارج خواهد شد.

سخن آخر این آموزش:

در بخش های بعدی معرفی محیط کار در فتوشاپ ، با پردیس گراف همراه باشید تا این محیط کار جذاب را به سادگی یاد بگیرید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا نظر، می توانید در بخش نظرات این پست با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید