منوی Window در ایلاستریتور را بشناسید!

این منو نمایش پنجره های شما را کنترل می کند!

منوی Window در ایلاستریتور یکی از قسمت های مهم و کاربردی برای افرادی که گرافیست یا طراح هستند، می باشد. با این منو می توانید بخش های مختلفی از پنل ها را برای خود نمایان یا پنها کنید. پردیس گراف برای افزایش مهارت شما، با ارائه این مقاله بستری را فراهم کرده. تا بتوانید بدون صرف هزینه های سنگین و خیلی سریع مطالب لازم را فرا بگیرید.

دنیای منوی Window در ایلاستریتور

دنیای منوی Window در ایلاستریتور

معرفی منوی Window ایلاستریتور و اهمیت آن در این نرم افزار:

دقت کنید که در سمت راست پنجره ی کاری نرم افزار شما، پنل ها جای دارند. هر کدام از پنل ها نیز یک پنجره جدا و خصوصی دارد.قطعا تنظیمات هر پنجره به‌طور جداگانه انجام می شود. توجه داشته باشید که؛ تا زمانیکه یک سند در برنامه باز نشود. تنظیمات آن در پنجره های پنل ها غیر فعال می ماند.

برای اینکه بتوانید کلید میانبر پنل ها را ببینید یا به خاطر بسپارید، باید در بالای صفحه روی گزینه Window کلیک نمایید. در آن صورت کلید میانبر را  مقابل هر پنل، مشاهده خواهید کرد. شما می‌توانید به تمام پنل های ایلاستریتور،  از طریق منوی ویندو که در بالای صفحه جای دارد بروید و تنظیمات مورد نظر را انجام دهید. دقت کنید پنل Adjustment در بالای ستون اصلی قرار دارد. همچین پنل swatches نیز درکنار آن و در همان گروه ظاهر می شود.

دقت کنید که پنل ها و گروه ها خاصیت چسبندگی دارند یعنی اگر پنل swatches از لیست را انتخاب نکنیم. به دلیل اینکه برنامه ما از طرح پنل بازبینی می کند و همچنین در سیستم مورد نظر پنل های Adjustment و swatches با هم گروه بندی شدند. قطعاً گروه پنل آنها بالای پنل color قرار می گیرد.

دقت کنید که، شما می توانید برای اضافه کردن پنل های بیشتر در برنامه بر روی منوی Window رفته و در آنجا پنل های بیشتر و انتخاب های گسترده تری بکنید. همچنین توجه کنید که؛ می‌توانید  پنل ها را به صورت گروه بندی و دسته بندی شده طبق میلتان در سیستم، مرتب کنید.

برای مدیریت پنل های ساخته شده شما می توانید. ابتدا چندین پنجره برای خود بسازید و سپس از قسمت Window – tool – manage panel tool پنجره های ساخته شده را مدیریت حذف کنید.یا اقدام به حذف کنید. همچین این منو به شما قابلیت این را می دهد که، تمام پنجره هایی را که ساختید در بخش دلخواه خود ذخیره و یا فراخوانی کنید.

معرفی بخش های مختلف این منو:

معرفی بخش های مختلف این منو

معرفی بخش های مختلف این منو

دقت کنید برای باز کردن هر یک از پنل های دیگر روی منوی Window ایلاستریتور ، بعد از بسته شدن پنل، می توانید کلیک کنید در این صورت پنل مورد نظر دوباره باز خواهد شد. این منو می‌تواند لیست کاملی از پنل های مورد نظر  را در دست شما قرار دهد. اگر کنار نام پنل علامت تیک مشاهده کردید. این بدین معنی است که پنل روی صفحه باز همچنین فعال می‌باشد.  دقت کنید برای این که بتوانید، پنلی را که از قبل باز نشده یا در کنار آن هیچ علامتی وجود ندارد باز کنید می‌توانید نام آن را در لیست کلیک کنید.

نحوه کار با منوی Window ایلاستریتور و ابزار های مختلف آن:

طبق گفته های بالا پنلی که کنار آن علامت تیک دارد. به عنوان پنل فعال در گروه می باشد. با این وجود  ممکن است پنل های دیگر گروه نیز باز باشند. اما تنها پنلی که علامت تیک دارد، به عنوان پنل فعال در گروه مشخص می شود.

می خواهیم دراین قسمت به عنوان مثال پنل Layers را برای شما دوستان کمی شرح دهیم. این پنل دارای دو بخش channels و paths می باشد. اگر در صفحه نمایش کنار پنل Layers علامت تیک باشد. خب به طبع این پنل فعال است. اما ما باید برای ادامه کار به طور دستی یکی از دو بخش آن را فعال کنیم. تا بتوانیم با نرم افزار کار کنیم. مثلا با کلیک بر روی زبانه پنل paths آن را به حالت فعال در می‌آوریم. در این حالت پنل paths به پس زمینه فرستاده می شود.

اگر علامت تیک در مقابل یک پنل وجود نداشته باشد، یا پنل باز و غیر فعال است. یا پنل به صورت پنهان درآمده و باید در گروه خود در بخش های مختلف پنل دیگر، به دنبال آن بگردید.

نکات ویژه پیرامون این منو:

نکات ویژه این منوی پر کاربرد این نرم افزار گرافیکی

نکات ویژه این منوی پر کاربرد این نرم افزار گرافیکی

دومین ستون پنل ها، به عنوان یک ستون ثانویه در سمت چپ ستون اصلی وجود دارد. شاید با دیدن این ستون کمی سرگردان و گیج شوید. اما دقت کنید صفحه های این ستون ثانویه، تنها به صورت آیکون ظاهر می شوند. دقت کنید دو پنلی که در ابتدا درستون ثانویه مشاهده  می‌شوند. شامل پنل Device Preview در قسمت پایین و پنل History در قسمت بالای آن می باشد.

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که این دو قسمت چقدر عجیب هستند و چگونه کار می کند. برای اینکه اسامی این دو قسمت ظاهر شود شما می توانید Show Tool را در preferences ،به عنوان پیش فرض فعال کنید و در این هنگام مکان نمای موس شما، روی هر نماد معلق می ماند.

اما ما می‌خواهیم روشی بهتر را به شما پیشنهاد کنیم. اگر در سمت چپ ستون ثانویه مکان نما را، قرار دهید. مشاهده می کنید که مکان نما تبدیل به فلش دو جهت می شود. در این صورت با کلیک روی لبه ستون و همچنین با نگه داشتن دکمه موس می توانید آن را به سمت چپ بکشید. تا ستون بزرگتر شود. با کشیدن ستون به سمت چپ، مشاهده می کنید که؛ نام های واقعی پنل ها در کنار نماد ها قرار خواهند گرفت. زمانی که برای نام ها فضای کافی ایجاد کردید می توانید دکمه موس خود را رها کنید.

سخن آخر آموزش منوی Window در ایلاستریتور :

بعد از انجام کارهای گفته شده در مرحله آخر باید تنظیماتی را که انجام دادید، ذخیره کنید. تا در حافظه برنامه شما باقی بماند و هنگامی که برای بار های بعدی وارد برنامه شدید، اجرا شوند. در این صورت می توانید با توجه به تنظیمات ذخیره شده خودتان، با پنل های دلخواه خودتان، کارها را پیش ببرید. در این مقاله پردیس گراف سعی کرد به شما آموزش هایی از قبیل باز کردن پنل از طریق منویWindow، انتخاب پنل ها، جایگذاری و انواع  آنها و همچنین آموزش های مربوط به چگونگی کار با پنل ها را فرا دهیم. سایت پردیس گراف همواره در تلاش است مطالبی ارزشمند را در کوتاهترین زمان ممکن به کاربر خود آموزش دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید