ابزار انیمیشن سازی چرا با اهمیت می باشد؟

ابزار انیمشین سازی در نرم افزار همه چیز تمام تری دی مکس :

ابزار انیمیشن سازی و مهارت استفاده از آن به فراگرفتن درست مطالب آموزشی بستگی دارد. در عصر حاضر توجه زیادی به فیلم های انیمیشنی می شود. کسانی که تمایل دارند در این زمینه کار کنند باید با ابزار های انیمیشن سازی نرم افزارهای گوناگون آشنا شوند. در این مطلب آموزش تری دی مکس رایگان پردیس گراف سعی کرده است تا تعدادی از این ابزار ها را به شما معرفی کند.

ابزار های انیمیشن سازی در تری مکس و اهمیت آن ها | پردیس گراف

ابزار های انیمیشن سازی در تری مکس و اهمیت آن ها | پردیس گراف

معرفی ابزار انمیشین سازی در تری دی مکس :

معرفی The Timeline :

این ابزار انیمیشن سازی  بخش فعال زمان را به کاربر به نمایش می گذارد. از مزایای این ابزار انیمشین سازی  نشان دادن همه Key frame ها در نمایشگر می باشد. این ابزار در قسمت پایین رابط تری دی مکس قرار دارد. در واقع Timeline  برای ساخت اکثر انیمیشن های Key frame مورد استفاده قرار می گیرد. در گوشه پایین و سمت راست کنترل‌های بازپخش قرار می‌گیرند. از این کنترل ها برای باز پخش یا جلو و عقب بردن خط زمانی استفاده می شود.

برای اینکه در تایم لاین خود به سرعت عقب و جلو بروید میانبرهای بسیار مناسب و قوی وجود دارد. به توصیه پردیس گراف برای گسترش فیلم های پایانی می‌توانید از  مسیر Ctrl+Alt +right – mouse-button بهره ببرید. اگر روی همین میانبر کلیک کنید فریم های شما از آغاز شروع به گسترش می کند. به توصیه این مطلب آموزش تری دی مکس رایگان می توانید کل تایم لاین خود را توسط Ctrl+Alt+Middle – mouse-button به هر طرف حرکت دهید. می توانید با استفاده از دکمه های Home و End ماوس را به فیلم های مورد نظر در شروع تا پایان زمان فعال خود ببرید.

اگر به این میانبرها عادت کنید می توانید با استفاده ابزار های انمیشین سازی تری دی مکس چنین کاری  را سریع تر از آنچه تصور می کنید انجام دهید. دقت کنید زمانی که مشغول به درست کردن ویدیو هستید به خروجی آن نیز بسیار دقت کنید. چنین کاری با استفاده از ابزار انیمیشن سازی  تایم لاین انجام می شود. برای استفاده با کلیک روی علامت در گوشه سمت راست و پایین اقدام کنید. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چگونه می توان از این ابزار استفاده بهینه برد. حال می‌خواهیم موارد کاربردی آن‌را برای شما بازگو کنید.

 معرفی موارد کاربردی این ابزار:

  1. انتخاب سرعت فریم
  2. انتخاب شروع انیمیشن و پایان آن
  3. انتخاب مدت زمان انیمشین

همه موارد بالا با استفاده از ابزار Time configuration به راحتی انجام می شود.

ساخت انیمشین با استفاده از ابزار انیمشین سازی Auto Key :

اینک وقت آن رسیده تا به شروع انیمیشن سازی بپردازیم. دقت کنید که اشیای شما یک جایگاه خاص و ویژه برای چرخش در هر فریم دارند. به توصیه پردیس گراف اگر Key frame های خودرا نساخته اید پس این مورد برای همه فریم ها مساوی است. در این مطلب آموزش تری دی مکس رایگان ما به شما یاد می دهیم که چرا جایگاه و چرخش شی در نقاط مختلف زمان یکسان نمی باشد. شما باید طبق مراحل زیر اقدام کنید.

  1. در گام اول باید اشیای مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  2. سپس باید در قسمت پایین Auto Key را برگزینید. حالا می توانید به فریم ۵۰ رفته و اشیای مورد نظر خود را به جایگاه جدیدی انتقال دهید.
  3. اینک یک Key frame در نقطه صفر و ۵۰ نشان داده خواهد شد. حال می‌توانید انیمیشن خود را پخش کنید.

نحوه ساخت انیمشین با ابزار انیمیشن سازی  Set Key:

دقیقاً در زیر تایم لاین دکمه ای با نام Set Key وجود دارد. در واقع استفاده از این دکمه به عنوان دومین راه وارد کردن Key frame می باشد.به کمک این ابزار انیمیشن سازی شما کنترل بیشتری در محیط انیمیشن سازی خود دارید. در واقع به زبان ساده تر شما می توانید ایده های خود را امتحان کنید. همچنین شما به راحتی می توانید آن‌ها را حذف کنید. شما باید ابتدا اشیا را در جایگاهی که می‌خواهید قرار دهید. سپس زمانی که روی Key frame دلخواه خود هستید Set Key را برگزینید. در این حالت Key frame درست در قسمت راست فریم دلخواه شما نشان داده خواهد شد.

شبیه سازی شخصیت در نرم افزار تری دی مکس

شبیه سازی شخصیت در نرم افزار تری دی مکس

داشتن انواع مختلفی از Key frameزمانی ارزش دارد که بخواهید Key frame دلخواه را وارد Time line بکنید.

معرفی ابزار Path constraint :

استفاده از ابزار path constraint در تری دی مکس

استفاده از ابزار path constraint در تری دی مکس

به توصیه این مطلب آموزش تری دی مکس رایگان باید در ابتدای امر با چنین ابزار انیمیشن سازی کار کنید؛ زیرا این ابزار به شما اجازه می دهد که کارهای زیادی را انجام دهید. به کمک این ابزار شما می توانید در امتداد نوار باریک، یک دوربین را حرکت دهید. شما می توانید ابتدا دوربین و نوار باریک را بسازید. سپس در مرحله دوم می توانید دوربین خود را انتخاب کنید. بعد از دو مرحله قبل به منوی Animation >Constraints >Path constraint بروید. بعد از این سه مرحله شما یک خط نقطه ای که از دوربین گسترش یافته است را خواهید دید. حال باید برای کامل کردن پروژه نوار باریک را انتخاب کنید.

شما می توانید انیمیشنی را که ساخته اید از نو پخش کنید تا حرکت دوربین را ببینید. همچنین شما می توانید هدف دوربین مورد نظر را به یک نوار دیگر Path spline کنید.

معرفی ابزار Lookat Constraint:

از این ابزار انیمیشن سازی برای چرخش اشیا می توانید بهره ببرید. به عنوان مثال ممکن است تمایل داشته باشید که دوربین همواره به یک جسم مشخص نگاه کند. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که چون دوربین شما نسبت به آن جسم کنترل می شود با حرکت جسم دوربین هم حرکت خواهد کرد.

معرفی ابزار Track View – Cure Editor :

اگر تمایل دارید تا انیمیشن های پیچیده تری درست کنید ما به شما این ابزار انیمیشن سازی  را توصیه می کنیم. می‌توانید با استفاده از  این ابزار کنترل بیشتری روی عناصر انیمیشن خود داشته باشید. اگر به منوی Graph Editors بروید و یک شی را انتخاب کنید آن را در Curve Editor نیز مشاهده خواهید کرد. شاید چین خصوصیتی کمی دردسرساز به نظر برسد. در این مورد سعی کنید تنها Key frameها را انتخاب کنید و حرکت دهید.

سخن آخر این مطلب آموزش تری دی مکس رایگان :

پردیس گراف در این ارائه سعی کرد تا ابزار های انمیشین سازی مفیدی را به شما معرفی کند. شما می توانید با استفاده از نرم افزار تری دی مکس  به راحتی به ساخت انیمیشن بپردازید. در هر مرحله با ما باشید تا بتوانیم مطالب جدیدی را به شما آموزش دهیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید