آموزش تنظیم مجدد ابزارها و نوار ابزار در فتوشاپ

آموزش تنظیم مجدد ابزارها و نوار ابزار در فتوشاپ

در این درس از مجموعه آموزش های سابت پردیس گراف با آموزش تنظیم مجدد ابزارها و نوار ابزار در فتوشاپ در خدمت شما هستیم.

در این درس با نحوه تنظیم مجدد سریع نوار ابزار فتوشاپ (پنل ابزار) به طرح اولیه پیش فرض خود، و نحوه تنظیم مجدد ابزار فتوشاپ در تنظیمات پیش فرض خود در نوار گزینه، با استفاده از دستور Reset All Tools فرا خواهید گرفت.

مدتهاست که دستور Reset All Tools در فتوشاپ وجود دارد. در نسخه های قبلی فتوشاپ، با بازنشانی مجدد همه ابزارها، تمام تنظیمات ابزار شما در نوار گزینه به حالت پیش فرض بازنشانی می شود.

این تنظیمات قبلی و سفارشی را که استفاده شده پاک می کند. کاری که Reset All Tools انجام نمی دهد، این است که خود نوار ابزار را به حالت پیش فرض خود بازگرداند.

اگر می خواستید تمام ابزارهای پیش فرض را بازیابی کنید، باید هر بار یکی از نقاط موجود در نوار ابزار را مرور کنید و به طور دستی ابزار پیش فرض را انتخاب کنید.

در Photoshop CC دیگر نیازی به این کار نداریم. دستور Reset All Tools هنوز ابزار را به تنظیمات پیش فرض خود در نوار گزینه بازمی گرداند. اما اکنون، هر قسمت از نوار ابزار را دوباره به ابزار اصلی و پیش فرض خود بازگرداند.

دستور Reset All Tools برای اولین بار در Photoshop CC 2014 اضافه شد. اما از آنجا که مورد توجه زیادی قرار نگرفت، بسیاری از کاربران فتوشاپ از آن بی اطلاع هستند.

برای استفاده از آن و پیگیری این آموزش، باید (Photoshop CC (Creative Cloud را اجرا کنید. همچنین مطمئن شوید که نسخه Photoshop CC شما به روز است.

 

نوار ابزار فتوشاپ

در آموزش قبلی این مجموعه، همه چیز را در مورد نوار ابزار در فتوشاپ آموختیم. نوار ابزار جایی است که فتوشاپ تمام ابزارهای مختلف خود را از ابزار انتخاب گرفته تا ابزار ویرایش، ابزار تایپ، ابزار شکل، ابزار ناوبری و موارد دیگر در آن ذخیره می کند.

در واقع ابزارهای زیادی وجود دارد که نمی توان همه آنها را همزمان در نوار ابزار نشان داد. بسیاری از ابزارهای فتوشاپ در پشت ابزارهای دیگر پنهان شده اند.

 

ابزارهای پیش فرض

به عنوان مثال، فتوشاپ شامل چهار ابزار اساسی و هندسی برای انتخاب هندسه است:

  •  Rectangular Marquee Tool
  • Elliptical Marquee Tool
  • Single Row Marquee Tool
  •  Single Colone Marquee Tool

برای صرفه جویی در فضا، هر چهار این ابزار در یک قسمت در نوار ابزاز قرار گرفته اند. به طور پیش فرض، ابزار Rectangular Marquee ابزاری است که قابل مشاهده است. این ابزار پیش فرض برای گروه است:

ابزارهای پنهان

بیشتر ابزارهای پیش فرض موجود در نوار ابزار، ابزارهای دیگری نیز در پشت خود پنهان شده و در همان قسمت قرار گرفته اند. برای مشاهده سایر ابزارها، روی نماد ابزار پیش فرض کلیک یا نگه دارید یا در ویندوز click and hold یا راست کلیک و در مک Control-click کنید.

یک فهرست تکی ظاهر می شود که سایر ابزارهای پنهان شده در پشت آن را نشان می دهد. برای انتخاب آن بر روی نام یک ابزار کلیک کنید. من ابزار Elliptical Marquee Tool را انتخاب می کنم:

عدم نمایش ابزار پیش فرض 

اگر توجه داشته باشید که پس از انتخاب ابزار دیگری (در این مورد، ابزار Elliptical Marquee Tool) ، نوار ابزار دیگر ابزار پیش فرض را در آن قسمت نمایش نمی دهد.

در عوض، این ابزار جدیدی را که انتخاب کردم نمایش می دهد. این بدان دلیل است که فتوشاپ همیشه آخرین ابزاری را که انتخاب شده نشان می دهد، به این معنی که شما همیشه ابزار پیش فرض را نخواهید دید.

برای انتخاب ابزار پیش فرض (Rectangular Marquee Tool) در این مرحله، باید بر روی ابزار Elliptical Marquee Tool کلیک راست کرده و یا در ویندوز click and hold یا راست کلیک و در مک Control-click کرده و سپس ابزار Rectangular Marquee Tool را از منوی کشویی انتخاب کنید:

در مورد ابزارهای انتخاب قالب فتوشاپ (the Lasso Tool, the Polygonal Lasso Tool and the Magnetic Lasso Tool) نیز صادق است. ابزار Lasso ابزاری پیش فرض برای گروه است، بنابراین ابزاری است که در ابتدا می بینیم. برای انتخاب یکی دیگر از ابزارهای گروه، باید بر روی ابزار Lasso کلیک کرده و نگه داریم، یا در ویندوز click and hold یا راست کلیک و در مک Control-click کرده و سپس یک ابزار متفاوت را از فهرست انتخاب کنید. من ابزار Polygonal Lasso را انتخاب می کنم:

پس از انتخاب ابزار جدید، می بینیم که ابزار Polygonal Lasso ابزار استاندارد Lasso را به عنوان ابزار قابل مشاهده در آن قسمت جایگزین کرده است.

باز هم به این دلیل است که فتوشاپ همیشه آخرین ابزاری را که انتخاب شده است نمایش می دهد. در حقیقت، ما اکنون دو نوار در نوار ابزار داریم که اکنون ابزاری غیر از ابزار اصلی و پیش فرض قابل مشاهده است:

انتخاب ابزارهای بیشتر

ما از هر قسمت در نوار ابزار عبور نمی کنیم، اما به سرعت چند مورد دیگر را تغییر می دهم. بر روی ابزار Quick Selection در ویندوز  راست کلیک و در مک Control-click کرده و Magic Wand Tool را از فهرست انتخاب کنید:

سپس بر روی ابزار Crop در ویندوز  راست کلیک و در مک Control-click کرده و ابزار Perspective Crop را که در پشت آن مخفی شده است، انتخاب می کنم:

در آخر، روی ابزار Eyedropper در ویندوز  راست کلیک و در مک Control-click کرده و از فهرست منوی اصلی، ابزار Ruler Photoshop را انتخاب می کنم:

پس از انتخاب این ابزارهای دیگر، می بینیم که نوار ابزار من با ابزارهای دیگری غیر از پیش فرض ها بهم ریخته است. این یک مشکل بزرگ نیست، اما هنگام یادگیری فتوشاپ می تواند باعث گیج شدن شما شود (مخصوصاً اگر می خواهید همراه با آموزشهایی که از ابزارهای پیش فرض را انتخاب کنید، دنبال کنید) همچنین هنگام کار می تواند آزار دهنده باشد:

آموزش تنظیم مجدد ابزارها و نوار ابزار در فتوشاپ
مرحله ۱: یک ابزار پیش فرض را انتخاب کنید

خوشبختانه، ما اکنون راهی داریم که به لطف دستور  تنظیم مجدد همه ابزارها، فوراً نوار ابزار فتوشاپ را به طرح پیش فرض خود بازنشانی می کنیم.

اما قبل از تنظیم مجدد نوار ابزار، یک مرحله مهم وجود دارد که باید انجام دهیم. برای این که بتوانیم این کار را انجام دهیم، ابتدا باید محلی را در نوار ابزار انتخاب کنیم که ابزار پیش فرض هنوز در آن قابل مشاهده باشد.

در مورد من (و به احتمال زیاد شما نیز)، قسمتی در بالای نوار ابزار هنوز ابزار حرکت (Move Tool) را نشان می دهد. Move Tool ابزار پیش فرض گروه خود است.

بر روی Move Tool کلیک کنید تا انتخاب شود. همچنین می توانید با فشار دادن حرف V روی صفحه کلید خود، ابزار حرکت را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که ابزار Move در اینجا مهم نیست. می توانید هر ابزاری را به عنوان ابزار پیش فرض گروه خود انتخاب کنید:

مرحله ۲: “Reset All Tools” را در نوار گزینه ها انتخاب کنید

با استفاده از یک ابزار پیش فرض که در نوار ابزار انتخاب شده است، اگر به نوار گزینه در بالای صفحه نگاه کنید، گزینه Tool Presets را در سمت چپ پایین پیدا خواهید کرد. گزینه Tool Presets برای خود آیکونی ندارد. درعوض، آیکون هر ابزاری که در حال حاضر انتخاب شده است را نشان می دهد. در مورد من، این Move Tool است:

برای بازگرداندن نوار ابزار به حالت پیش فرض، روی نماد Tool Presets در ویندوز  راست کلیک و در مک Control-click کنید. سپس Reset All Tools را از فهرست انتخاب کنید:

مرحله ۳: روی OK کلیک کنید

برای تأیید اینکه می خواهید ابزارها و نوار ابزار را دوباره تنظیم کنید، روی OK کلیک کنید:

و دقیقاً به همین ترتیب، نوار ابزار من به حالت اصلی خود بازگشته است، و همه ابزارهای پیش فرض بار دیگر قابل مشاهده هستند.

اگر بخواهم یکی از ابزارها را انتخاب کنم، می بینم که همه گزینه های آن در نوار گزینه ها به طور پیش فرض بازنشانی شده اند:

منبع.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید