نحوه استفاده از فضاهای کاری فتوشاپ

نحوه استفاده از فضاهای کاری فتوشاپ

در این درس از مجموعه آموزش های فتوشاپ سایت پردیس گراف درباره فضاهای کاری فتوشاپ اطلاعات بیشتری کسب کنید. شما خواهید آموخت که فضاهای کاری (Workspaces)  چیست و چگونه از آنها برای ساده سازی و شخصی سازی رابط کاربری فتوشاپ استفاده کنید.

 

در این آموزش، ما همه چیز را در مورد فضاهای کاری  فتوشاپ یاد خواهیم گرفت. فضای کاری یک طرح از پیش تعیین شده برای عناصر مختلفی است که رابط فتوشاپ را تشکیل می دهند.

فضاهای کاری تعیین می کنند که کدام یک از پنل های فتوشاپ بر روی صفحه شما نمایش داده می شود و نحوه چیدمان آن صفحه ها مشخص است.

یک فضای کاری همچنین می تواند ابزارهای موجود در نوار ابزار و نحوه سازماندهی نوار ابزار را تغییر دهد.

فضاهای کاری ممکن است شامل موارد منوی سفارشی در نوار منو و حتی میانبرهای صفحه کلید سفارشی باشد.

هر یک از این عناصر یا همه می توانند به عنوان بخشی از یک فضای کاری گنجانده شده و ذخیره شوند.

فضاهای کاری راهی به ما می دهند تا رابط کاربری فتوشاپ را برای کارهای خاص سفارشی کنیم و با نحوه کارمان مطابقت بیشتری داشته باشیم.

فتوشاپ پنل های زیادی را شامل می شود تا بتواند همه آنها را همزمان در صفحه شما جا دهد، بنابراین مهم است که ما پنل ها را فقط به همان پنل هایی که در واقع به آنها نیاز داریم محدود کنیم.

یک فضای کاری برای کار در حال انجام رابط کاربری را ساده می کند، صفحه شما را از هرگونه شلوغی و ابهام دور نگه می دارد و به شما کمک می کند تا کارآمدتر کار کنید.

 

فضای کاری پیش فرض فتوشاپ

به طور پیش فرض، فتوشاپ از یک فضای کاری معروف به Essentials استفاده می کند. اگر هرگز فضای کاری متفاوتی را انتخاب نکرده اید، از فضای کار Essentials استفاده می کنید. همچنین این فضای کاری است که ما در آموزش های خود از آن استفاده می کنیم.  Essentials یک فضای کاری با اهداف عمومی است، مناسب برای بسیاری از کارهای مختلف. این شامل برخی از پنل های فتوشاپ است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ، مانند لایه ها، تنظیمات و ویژگی ها، همراه با پانل های Color و Swatches می باشد:

پنل های پیش فرض

بیایید نگاهی دقیق به پنل های پیش فرض بیندازیم. همانطور که در آموزش مدیریت پنل ها آموختیم، پنل های فتوشاپ در ستون های سمت راست صفحه قرار دارند.

پنل هایی که بیشترین استفاده را داریم (لایه ها، خصوصیات، رنگ و غیره) در ستون اصلی در وسط یافت می شوند. و در سمت چپ یک ستون باریک قرار دارد که پنل های History و Device Preview را در خود جای داده است. به طور پیش فرض، پنل های ستون سمت چپ به آیکون ها ( آن را iconic view می نامند) جمع می شوند. با کلیک روی آیکون آن می توانید پانلی را که از نظر نمادین گسترش می یابد. برای جمع شدن پانل، دوباره روی آیکون کلیک کنید:

سایر فضاهای کاری فتوشاپ

ممکن است به صورت پیش فرض باشد، اما  Essentials تنها فضای کاری موجود در فتوشاپ نیست. فضاهای کاری دیگری نیز برای انتخاب وجود دارد. یک مکان برای یافتن این فضاهای کاری دیگر در نوار منو در بالای صفحه است. به منوی Window در نوار منو بروید و Workspace را انتخاب کنید.

تمام فضاهای کاری داخلی فتوشاپ ( Essentials ، ۳D ، گرافیک و وب ، حرکت ، نقاشی و عکاسی) در بالای منو ذکر شده است. اگر فضای کاری سفارشی ذخیره کرده باشید (نحوه انجام آن را بعداً یاد خواهیم گرفت)، آنها نیز ظاهر می شوند. علامت تأیید در کنار موارد ضروری به معنای فعال بودن آن است. برای انتخاب فضای کاری متفاوت، کافیست بر روی نام آن کلیک کنید تا انتخاب شود:

روش دیگر دسترسی به فضاهای کاری فتوشاپ کلیک کردن روی نماد Workspace در سمت راست بالای رابط (درست بالای ستون های صفحه) است:

در اینجا ، همان لیست فضاهای کاری را پیدا خواهید کرد. علامت چک، فضای کاری فعلی فعال را نشان می دهد. با انتخاب آن از لیست می توانید فضای کاری دیگری را انتخاب کنید:

 

انتخاب یک فضای کاری متفاوت – عکاسی

با باز کردن منو، بیایید فضای کاری دیگری را امتحان کنیم. من فضای کاری عکاسی  Photography را انتخاب می کنم. همانطور که از نام آن پیداست ، فضای کاری عکاسی انتخاب خوبی برای ویرایش و روتوش تصویر است:

با جابجایی فضاهای کاری، پانل هایی را که روی صفحه شما نمایش داده می شوند تغییر می دهد. بیایید به تفاوت های فضای کاری پیش فرض فتوشاپ Essentials با فضای کاری Photography نگاه کنیم.

برای مثال توجه کنید که صفحه کتابخانه ها، که در ستون خود در سمت راست در فضای کاری Essentials قرار داشت ، اکنون با صفحه تنظیمات در ستون میانی گروه بندی شده است. با این کار فضای بیشتری برای مشاهده تصویر در پنجره سند آزاد می شود.

در فضای کاری Essentials ، پانل های Color و Swatches در بالای ستون میانی با هم گروه شده اند. با این وجود در فضای کاری عکاسی، پنل های Histogram و Navigator جایگزین شده اند، دو پنل که برای ویرایش و روتوش کار مفیدتر هستند. همچنین، ستون باریک سمت چپ تنها دو صفحه در فضای کاری Essentials (تاریخچه و پیش نمایش دستگاه) را نگه داشته است.

در حالی که فضای کاری عکاسی پنل History را حفظ می کند، پنل Device Preview دیگر از بین رفته است. در جای آن، سه پنل جدید (Actions ، Info و Clone Source) به همراه پنل Properties ، قبلاً در ستون میانی قرار دارد. در حقیقت ، تنها چیزی که واقعاً در فضاهای کاری تغییر نکرده است این است که پنلهای Layers ، Channels و Paths هنوز در پایین ستون اصلی با هم گروه شده اند:

 

فضای کاری نقاشی (Painting)

برای انتخاب یک فضای کاری متفاوت، یک بار دیگر روی نماد Workspace در سمت راست بالای رابط کلیک می کنم. سپس ، من فضای کار Painting را از لیست انتخاب می کنم:

مانند فضای کاری عکاسی که برای ویرایش تصویر مناسب است ، فضای کاری Painting نیز برای یک کار خاص ساده است. در این حالت، این نقاشی دیجیتال است. پنل Histogram که قبلاً در بالای ستون اصلی فضای کاری عکاسی قرار داشت، با پنل Swatches جایگزین شده است.

در زیر آن، پنل های Libraries and Adjustments برای پنل تنظیمات قلم مو عوض شده اند. ستون باریک سمت چپ همچنان پنل History و پانل Clone Source را در خود نگه می دارد. اما پنل های Actions ، Properties و Info از فضای کاری عکاسی با پانل های Brush و Tool Presets جایگزین شده اند.

صفحه کتابخانه ها، که قبلاً در ستون وسط بود ، کاملاً ناپدید نشده است. در عوض ، از ستون میانی به ستون سمت چپ منتقل شده است که اکنون فضای کمتری را اشغال می کند:

 

بازیابی فضای کاری پیش فرض

برای بازگشت به فضای کار پیش فرض فتوشاپ، به منوی Window بروید، Workspace را انتخاب کنید و سپس Essentials را انتخاب کنید. یا روی نماد Workspace بالای پنل ها کلیک کنید و Essentials را از لیست انتخاب کنید:

و اکنون ما به طرح پنل پیش فرض بازگشتیم:

سفارشی کردن طرح پنل

بیایید چند تغییر سریع در طرح پنل پیش فرض فتوشاپ ایجاد کنیم. یاد خواهیم گرفت که چگونه طرح جدید را به عنوان یک فضای کاری سفارشی ذخیره کنیم.

انتقال پنل

ابتدا اجازه دهید یکی از پنل های موجود را جابجا کنیم. من پنل کتابخانه های خود را با پنل لایه ها ، کانال ها و مسیرها گروه بندی می کنم. برای این کار، روی تب کتابخانه ها در بالای ستون در سمت راست کلیک می کنم.

سپس، با نگه داشتن دکمه ماوس، تب کتابخانه ها را به گروه پنل لایه ها، کانال ها و مسیرها در پایین ستون میانی بکشید. هنگامی که کادر برجسته آبی در اطراف گروه ظاهر می شود، دکمه ماوس خود را رها می کنم تا پنل کتابخانه ها را در جای خود قرار دهم:

باز کردن پنل جدید

بعد ، بیایید پنلی اضافه کنیم که از قبل روی صفحه باز نشده است. با رفتن به منوی Window در نوار منو و انتخاب Styles ، پنل Styles را باز خواهم کرد:

به طور پیش فرض، فتوشاپ پنل Styles را با پنل Properties and Adjustments در ستون میانی گروه بندی می کند:

ترجیح می دهم پانل Styles با پنل های Color و Swatches گروه بندی شود. بنابراین  من با کلیک روی تب پنل Styles و کشیدن آن به سمت گروه Color و Swatches در بالای صفحه، پنل را منتقل می کنم. هنگامی که کادر برجسته آبی در اطراف گروه ظاهر می شود ، من دکمه ماوس خود را رها می کنم تا پانل Styles را در خانه جدید خود رها کنم:

 

بستن پنل

در آخر، بیایید یکی از پنل ها را ببندیم. پنل Device Preview در ستون سمت چپ در آیکون آن جمع شده است.

برای بستن پنل، در ویندوز راست کلیک و در مک Control-click روی آیکون پنل کلیک کنید. سپس از منو Close را انتخاب می کنم:

پس از ایجاد تغییرات، طرح پنل سفارشی برای من باقی مانده است. قبل از ادامه، به خاطر داشته باشید که این تغییرات را در فضای کاری پیش فرض Essentials انجام داده ایم:

ذخیره یک فضای کاری جدید

برای ذخیره طرح بندی سفارشی خود به عنوان یک فضای کاری جدید، به منوی Window بروید، Workspace را انتخاب کنید و سپس New Workspace را انتخاب کنید. یا، روی آیکون Workspace کلیک کنید و New Workspace را انتخاب کنید:

در کادر گفتگوی New Workspace، به فضای کاری سفارشی خود یک نام دهید.

در پایین کادر گفتگو گزینه هایی برای گنجاندن میانبرها و منوهای صفحه کلید سفارشی و همچنین یک طرح نوار ابزار سفارشی وجود دارد.

سرانجام، برای ذخیره فضای کاری جدید خود، روی Save کلیک کنید:

با ذخیره شدن فضای کاری، یک بار دیگر روی نماد Workspace کلیک می کنم تا لیست فضاهای کاری من ظاهر شود. و در اینجا، فضای کاری جدید من را در بالای لیست مشاهده می کنیم:

به روزرسانی یک فضای کاری سفارشی

اگر تغییرات بیشتری در چیدمان پنل خود ایجاد کنید، می توانید با به روزرسانی فضای کار، تغییرات را ذخیره کنید. هیچ گزینه واقعی “Update Workspace” را پیدا نخواهید کرد. در عوض، مراحل به روزرسانی یک فضای کاری همان ذخیره فضای کاری است. ما فقط آن را با استفاده از همان نام قبلی ذخیره می کنیم. به منوی Window بروید، Workspace را انتخاب کنید و سپس New Workspace را انتخاب کنید. یا ، روی نماد Workspace کلیک کنید و New Workspace را انتخاب کنید. در کادر گفتگوی New Workspace، دقیقاً همان نام فضای کاری موجود را وارد کنید. سپس، روی Save کلیک کنید. فتوشاپ با تغییرات شما فضای کار را دوباره ذخیره می کند.

بازنشانی فضای کاری پیش فرض

پیش از این، یاد گرفتیم که برای بازگشت به فضای کار پیش فرض فتوشاپ، به سادگی Essentials را از لیست انتخاب می کنیم:

اما توجه داشته باشید که حتی پس از انتخاب فضای کاری Essentials، طرح صفحه من تغییر نکرده است. به جای دیدن طرح پیش فرض ، من هنوز طرح سفارشی خود را می بینم:

چرا هنوز شاهد طرح های سفارشی هستیم؟ خوب ، اگر به خاطر می آورید که وقتی طرح سفارشی خود را ایجاد کردیم، گفتم به خاطر داشته باشید که ما آن را با ایجاد تغییر در فضای کار Essentials ایجاد کردیم. مسئله در اینجا این است که چیدمان پنل “چسبنده” است. این بدان معنی است که فتوشاپ تغییرات ما را در چیدمان به خاطر می آورد. و این تغییرات را فعال نگه می دارد تا زمانی که به طور خاص به آن بگوییم که به طرح پیش فرض برگردد. بنابراین، از آنجا که ما در فضای کاری Essentials تغییراتی ایجاد کرده ایم ، کافی نیست که دوباره آن را دوباره انتخاب کنید. برای بازگشت به طرح پانل پیش فرض ، باید فضای کاری را بازنشانی کنیم.

برای تنظیم مجدد فضای کار Essentials، ابتدا مطمئن شوید که آن را به عنوان فضای کاری فعال انتخاب کرده اید. سپس به منوی Window بروید و Workspace را انتخاب کنید یا روی نماد Workspace بالای پانل ها کلیک کنید و از منو Reset Essentials را انتخاب کنید:

.

و اکنون ، پس از تنظیم مجدد فضای کار Essentials، ما به طرح اصلی و پیش فرض پانل فتوشاپ بازگشتیم

 

 حذف یک فضای کار سفارشی

در آخر، بیایید یاد بگیریم که چگونه یک فضای کاری سفارشی را حذف کنیم.  اما قبل از این کار، مهم است که بدانیم فتوشاپ به شما اجازه نمی دهد فضای کاری فعلاً فعال را حذف کنید. بنابراین ابتدا، برای حذف کردن آن، باید فضای کاری دیگری را از لیست انتخاب کنید.

برای حذف فضای کاری سفارشی خود، یا با رفتن به Window> Workspace یا با کلیک بر روی نماد Workspace ، به فهرست Workspace بروید و Delete Workspace را انتخاب کنید:

در کادر گفتگوی Delete Workspace، فضای کاری را که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید. سپس، روی Delete کلیک کنید.

فتوشاپ از شما می پرسد که آیا مطمئن هستید که می خواهید فضای کار را حذف کنید. Yes را کلیک کنید:

 

منبع.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید