منوی Object را در ایلاستریتور بشناسید!

در ایلاستریتور یکی از پر استفاده ترین منو ها را می بینید!

منوی Object در ایلاستریتور یکی از روش هایی است است که، می توان به کمک آن تغییر شکل اشیا را انجام ‌داد. در مواقعی که که می خواهید با اشیا و تغییر شکل آنها در تصویر سازی پروژه گرافیکی کار کنید. باید مهارت کار با عواملی مختلفی همچون تغییر اندازه، چرخش، به هم ریختن، قرینه سازی و همچنین مایل کردن را بلد باشید. شما می توانید با خواندن این مطلب آموزشی در پردیس گراف، اطلاعات خوب و کارآمدی به دست آورید.

در ابتدای امر می‌خواهیم نرم افزار ایلاستریتور و کاربردها و چگونگی استفاده از آن را به شما دوستان به طور خلاصه شرح دهیم.

ایلاستریتور چیست؟

نرم افزار ایلاستریتور چیست و آموزش کار با آن

نرم افزار ایلاستریتور چیست و آموزش کار با آن

نرم افزاری است که برای طراحی، ساختن کارهای هنری و همچنین تصویر سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این نوع نرم افزار برای ایجاد تغییرات خاص در تصاویر، بسیار سودمند می باشد.

ایلاستریتور چگونه استفاده می شود؟

جدول، لوگو، نمودار و تصاویر چاپ شده توسط این نوع نرم افزار خلق می شوند. در واقع شما به ‌عنوان گرافیست می‌توانید عکس مورد نظر خود را وارد این نرم افزار کرده. سپس به طراحی و رنگ کردن آن بپردازید. همچنین از این نرم افزار برای طراحی وب سایت یا سایر نرم افزارها استفاده می شود. شما می توانید توسط این نوع نرم افزار تصویر ساخته شده را به InDesign ببرید و آن را در یک نشریه مورد استفاده قرار دهید.

گزینه های کاربردی منوی Object :

منوی Object ایلاستریتور | پردیس گراف

منوی Object ایلاستریتور | پردیس گراف

Rastrize در منوی Object :
برای تبدیل تصویر یا کاراکتر برداری به نقطه‌ای، از این گزینه استفاده می شود.

Transform:
انجام ویرایش روی مسیر تصویر و شکل، توسط این گزینه اعمال می شود.

Scale:
برای اینکه بتوانید اندازه تصویر را به اندازه دلخواهتان کاهش دهید. باید از این گزینه بهره ببرید.

Group:
دسته بندی کردن و گروه بندی کردن چند شکل و چند تصویر با همدیگر را گویند. در این حالت، آن دسته بندی به یک حالت خاص تبدیل می شود. ویرایش بر روی همه اجزای دسته بندی شده صورت می گیرد.

Shear:
برای اینکه بتوانید شکل را با اندازه مورد نظرتان اریب کنید.جهت مد نظر خود را به صورت عمودی و افقی تغییر دهید.بایداین گزینه را انتخاب کنید.

Reflect در منوی Object :
با این گزینه شما می توانید کاراکتر را نسبت به حالت اولیه قرینه کنید. این کار با دادن زاویه و جهت مشخص در کادر باز شده، استفاده می شود.

Lock:
با این گزینه میتوانید کاراکترهای مورد نظر خود را قفل کنید. همچنین هیچ عملی روی آن‌ها اعمال نمی شود.

نکاتی پیرامون این منو در ایلاستریتور:

نکات آموزشی جالب درباره ایلاستریتور

نکات آموزشی جالب درباره ایلاستریتور

توجه داشته باشید که در نرم افزار ایلاستریتور کیفیت کاری که توسط شما انجام می‌شود، به کیفیت صفحه ای که درآن نمایش داده می شود هیچ وابستگی ندارد! اگر بخواهیم واضح تر توضیح دهیم، می توانیم بگوییم تصویری که در ایلاستریتور به وجود می آید، بدون از دست دادن کیفیت، می توان آن را کوچک یا بزرگتر کرد. دیگر نکات پیرامون همین بحث:

  • در این نرم افزار منوی Select نیز وجود دارد که ‌می توان به کمک آن انتخاب آبجکت ها و همچنین موضوع تصویر را انجام داد.
  • برای اینکه شما بتوانید انتخاب همه آبجکت ها و اشیا موجود را در برد خودتان بیاورید. باید به گزینه  all رجوع کنید. برای اینکه بتوانید فقط آبجکت هایی را که در برد شما  فعال اند را انتخاب کنید؛ همچنین آبجکت هایی را که در حالت انتخاب قرار دارند را از محل مورد نظر خارج کنید؛می توانید از کلید ترکیبیshift، Ctrl، A بهره ببرید.
  • برای این که بتوانید ضخامت خط دور و همچنین آبجکت ها را از نظر شفافیت و داشتن رنگ های زمینه با همدیگر یکسان سازی کنید. باید به بخش same و object same بروید. شما می توانید تمامی آبجکت هایی را که رنگ مشابه آبجکت انتخابی شما را دارند، انتخاب کرده. سپس به قسمت same و fill color رجوع کنید.

توجه: نرم افزار ایلاستریتور توانایی ساختن و همچنین ذخیره کردن تصاویر را به صورت فرمت، وکتور دارد. یکی دیگر از فرمت هایی که این نوع نرم افزار می تواند آن را ذخیره کند،‏ pdf می باشد. این نوع فرمت، به کاربر این امکان را می دهد اشکال و متون ساخته شده را بدون وابستگی به سیستم عامل ذخیره کند.

  • توضیحات کاملی از سند به همراه متن آرایی معین، که شامل گرافیک، فونت ورنگ خاص خود است، توسط فرمت pdf در این نرم افزار جای می گیرد.
  • ممکن است بعد از از تمام شدن طراحی و کارمان متوجه این بشویم که سایز و اندازه طرح و متن ما مناسب نیست. برای اینکه بتوانیم تغییر مورد نظر را اعمال کنیم ابتدا باید متن ها و طرح های خود را به حالت انتخاب در بیاوریم. بعد به قسمتall text object رفته و تنظیمات مورد نظر را انجام دهیم.
  • هرگاه خواستید قسمتی از متن را انتخاب نکنید. یا آن را حذف کنید. در این حالت قسمت مورد نظر را انتخاب کرده و سپس از طریق Lock و زیر مجموعه selection بخش انتخاب شده را به حالت قفل و غیر قابل استفاده در می‌آورید. درصورت خارج کردن متن مورد نظر از حالت قفل، باید در قسمت منوی Object روی حالت Unlock all کلید کنید.
  • برای این که بتوانید متن و تصویر مورد نظر را از لحاظ اندازه و رنگ و سایر موارد تغییر دهید. و همچنین بتوانید تغییرات را به طور کلی اعمال کنید. می توانید از کلیدهای Ctrl، G برای گروه کردن قسمت دلخواه بهره ببرید.
  • همچنین با کلیک راست کردن روی گزینه  Ungroup می توانید، قسمت مورد نظر را از حالت گروه خارج کنید.  بعد از این که اشکال و متون مورد نظر را از حالت گروه خارج کردیم می توانیم اجزای گروه را به صورت جدا ویرایش کنیم.

حالت ایزوله چیست و چه کاربردی دارد؟

راه دیگری که برای ویرایش کردن اشکال و متون گروه شده وجود دارد این است که از حالت ایزوله بهره ببرید. در این حالت نیازی نیست گروه را به حالت Ungroup دربیاورید. در آخر کار نیز می‌توانید روی نوار خاکستری که ظاهر می شود کلیک و از حالت ایزوله خارج شوید.

سخن آخر آموزش منوی Object :

پردیس گراف در این مقاله، تمام تلاش خود را کرده تا بتواند به کاربر خود که احتمالاً از سطح دانشی متوسط در زمینه کار با نرم افزار برخوردار است؛، ضرورت و اهمیت نرم افزار ایلاستریتور رابه طور آسان آموزش دهد. توجه داشته باشید که کیفیت کار شما جدا از دانش، به سرعت عمل شما نیز در کار با این نوع نرم افزار بستگی دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید