معرفی منوی layer فتوشاپ و آموزش کامل آن

لایه ها را دور نیاندازید! خیلی مهم اند.

لایه ها مهم ترین قسمت فتوشاپ حساب می شود جوری که بدون آن ها هیچ کار مهمی در فتوشاپ نمی شود. برای لایه ها منوی مخصوصی وجود دارد و امکانات و قابلیت های بسیاری در آن وجود دارد. در این مطلب با پردیس گراف همراه باشید تا با کلیه ویژگی های منوی Layer آشنا شوید.

آموزش کار با منوی Layer در فتوشاپ

بررسی منوی layer در این آموزش پردیس گراف

بررسی منوی layer در این آموزش پردیس گراف

مدیریت لایه ها در فتوشاپ توسط پالت Layers انجام می شود. برای باز کردن این پالت میتوانید از کلید F7 نیز استفاده کنید. پس از انتخاب آن می توانید موارد بسیار زیادی را مشاهده کنید. این موارد شامل گزینه های زیر هستند:

 1. بخش New layer
  با استفاده از این گزینه می توانید لایه ای به لایه های خود اضافه کنید. این کار به سادگی کلیک روی گزینه آن است. لایه جدید شما روی لایه انتخابی قبلی قرار می گیرد. سپس می توانید با گرفتن و درگ کردن لایه جدید، آن را به بالا یا پایین لایه ها منتقل کنید.
  همچنین می توانید لایه ها را در یک گروه نیز قرار دهید. برای این کافی است لایه های مدنظر را انتخاب کرده و کلید Ctrl + G را روی کیبورد فشار دهید. از این پس تمام لایه های شما درون آن گروه قرار خواهند گرفت.
 2. بخش Duplicate Layer
  این بخش در بسیاری از پروژه ها بدرد می خورد! زیرا وجود چنین بخشی باعث می شود شما بدون نگرانی روی پروژه خود کار کنید. در صورت عدم رضایت از نتیجه هم می توانید لایه کپی شده خود را پاک کنید. میانبر این عمل روی کیبورد، کلید های ترکیبی Ctrl + J است.
 3. بخش های مربوط به Mask
  ماسک ها نوعی لایه فرضی هستند که برای اعمال تنظیمات جدید فوق العاده اند! شما می توانید با استفاده از آن ها، کار های متفاوتی انجام دهید که خارج از بحث این مطلب ما است.
 4. بخش Lock لایه ها

  تنظیمات Lock در فتوشاپ

  تنظیمات Lock در فتوشاپ

  با استفاده از این گزینه می توانید لایه خود را قفل کنید. این بدان معنا است که دیگر لایه شما هیچ تغییری را نمی پذیرد! یعنی حتی نمی توان آن را از جای خود تکان داد. فقط می توانید آن را در عکس مشاهده کنید. بطور پیشفرض، هر عکسی که وارد فتوشاپ می کنید، بصورت BackGround حساب شده و به حال قفل در می آید.
  برای باز کردن قفل لایه ها، می توانید روبروی اسم لایه کلیک کنید. سپس یک پیام مبنی بر تایید باز شدن قفل لایه دریافت خواهید کرد. پس از تایید آن مشاهده می کنید که قفل لایه شما گشوده شده است.

 5. بخش Merge کردن لایه ها
  با این گزینه می توانید چندین لایه کار خود را باهم اقدام کرده و تبدیل به یک لایه کنید. برای این کار باید با نگه داشتن کلید Ctrl روی کیبورد، لایه های موردنظر را انتخاب کنید. پس از آن هم با استفاده از کلید میانبر Ctrl + E لایه ها را به یک لایه تبدیل کنید.

کار با لایه ها در فتوشاپ بسیار وسیع است!

می دانیم که لایه ها و تنظیمات مربوط به آن، محدود به یک یا چند مورد نیستند. یعنی می توان با استفاده از آن ها، کل پروژه را مدیریت کنیم. پس آموخت کار با منوی layer در فتوشاپ، نه تنها در ابتدای یادگیری، بلکه در ادامه و همیشه بخشی از ضرورت های کار در این نرم افزار خواهد بود. در ادامه به سوالاتی که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد، اشاره می کنیم و هر یک را پاسخ خواهیم داد.

نحوه اعمال تنظیمات روی هر لایه

برای این کار کافی است لایه مدنظر را انتخاب کنید. برای مثال اگر می خواهید از بین ۳ لایه خود در فتوشاپ، بخشی از لایه ۱ را با ابزار Eraser tool پاک کنید، باید ابتدا روی لایه ۱ کلیک کنید . سپس اقدام به پاک کردن ناحیه مدنظر بکنید. می خواهید تنظیمات را برای چند لایه یا همه آن ها انجام دهید، مورد بعدی را بخوانید!

انتخاب لایه ها برای تنظیمات کلی

می توانید به راحتی و با همان تکنیک انتخاب لایه ها با کمک Ctrl ، چندین لایه را انتخاب کنید. سپس تنظیمات را اعمال کنید. این تنظیمات روی تمامی لایه های شما عمل خواهند کرد. با این کار دیگر لازم نیست هر کار را برای هر لایه صورت جداگانه انجام دهید.

برای حذف لایه در فتوشاپ چه کنیم؟

کاری بسیار ساده در پیش داریم! برای این کار فقط کافی است که روی کیبورد، کلید Delete را بزنید. مشاهده می کنید که لایه انتخابی شما براحتی حذف می شود. اگر به اشتباه لایه خود را حذف کردید، نگران نباشید! با زدن کلید های ترکیبی Ctrl + Z روی کیبورد، عمل حذف لایه خود را به عقب بر خواهید گرداند.

چگونه لایه فتوشاپ را مخفی کنیم؟

مخفی کردن لایه ها در فتوشاپ | پردیس گراف

مخفی کردن لایه ها در فتوشاپ | پردیس گراف

برای این کار می توانید از طریق علامت چشم کنار اسم لایه اقدام کنید. اگر این آیکون چشم روشن باشد، یعنی لایه شما قابل مشاهده است. اما اگر این لایه خاموش باشد، لایه شما غیر قابل مشاهده و به اصطلاح مخفی شده است.

سخن آخر آموزش منوی layer در فتوشاپ

در این مطلب با آموزش کامل منوی layer همراه شما بودیم. این منو در ابتدای کار با فتوشاپ لازم است. پس از آن هم که شما بصورت حرفه ای کار می کنید، باز هم نیاز مبرمی به آن خواهید داشت. همانطور که یک خودرو برای حرکت درست به فرمان نیاز دارد، شما هم برای هدایت درست پروژه فتوشاپ خود به منوی layer احتیاج دارید!

هر سوالی و هر نظری که دارید، با ما در میان بگذارید. زیر همین پست می توانید کامنت های خود را ارسال کنید. همچنین می توانید برای مشاهده آموزش های بیشتری از فتوشاپ، به برگه آموزش فتوشاپ پردیس گراف مراجعه کنید. رضایت شما از آموزش های رایگان ما، هدف همیشگی پردیس گراف است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید