سریع ترین راه وارد کردن متن در ایندیزاین

متون را به سرعت در ایندیزاین وارد کنید!

وارد کردن متن در صفحه آرایی با نرم افزار ایندیزاین و سریع ترین راه آن چیست؟ می‌خواهیم شما دوستان را در این مقاله با نحوه متن آرایی کتاب در نرم افزار ایندیزاین به صورت گام به گام آشنا کنیم. شما بعد از خواندن این مقاله در پردیس گراف به راحتی خواهید توانست کارهایی همچون ایجاد پرونده، تنظیمات مربوط به استایل ها و همچنین مستر ها و صف آرایی به صورت دقیق و سریع را انجام بدهید و نیازی به صرف هزینه های گزاف و سنگین نخواهید داشت.

وارد کردن متن در ایندیزاین

وارد کردن متن در ایندیزاین

مرحله اول وارد کردن متن :

ابتدا باید از اجرای درست نرم افزار ایندیزاین خود اطمینان حاصل فرمایید. سپس از قسمت منوی فایل و زیرمجموعه newگزینه مربوط به Document را انتخاب کنید. سپس در پنجره New Document  تنظیمات مورد نظر را انجام دهید.

شما باید تنظیماتی مانند تعداد صفحات، تعداد ستون ها و فاصله بین آنها، قطع صفحات کتاب و همچنین اندازه حاشیه ها از قسمت بالا، پایین، راست و چپ انجام دهید. همچنین به فعال یا غیر فعال بودن علامت زنجیر که‌میتوان به طور هماهنگ تغییرات را انجام داد توجه داشته باشید.بعد از انجام تنطیمات بالا روی دکمه OK کلیک کنید تا پرونده ایجاد شود.

مرحله دوم این عمل:

استفاده از پارگراف استایل در ایندیزاین | پردیس گراف

استفاده از پارگراف استایل در ایندیزاین | پردیس گراف

برای اینکه بتوانیم به هر کدام از بخش های متن پاورقی ها، تیتر های مختلف متن اصلی و همچنین شرح زیر عکس ها  یک سبک مشخص و خاص بدهیم،

می توانیم از پاراگراف استایل ها در نرم افزار ایندیزاین برای صف‌آرایی استفاده کنیم. به راحتی می توان با این روش فونت سایز و دیگر خصوصیات یک بخش را ویرایش کرد.

اگر بر روی Paragraph Style  کلیک کنید، یک پاراگراف استایل ایجاد خواهد شد. همچنین با دوبار کلیک کردن روی آن وارد تنظیمات پاراگراف استایل می‌شوید. شما می توانید در بخش General نام استایل جدید را به متن مورد نظر تغییر دهید. همچنین می توانید به انتخاب نوع و سایز فونت و همچنین فاصله بین متن ها و چند مورد دیگر در این قسمت بپردازید.

توجه:

اگر به قسمت Indents and Spacing بروید می توانید تنظیماتی مانند جهت پاراگراف، تورفتگی های چپ، راست و سطر اول و همچنین جهت تراز کردن را انجام بدهید.

شما می توانید استایل هایی راکه خودتان ساخته اید عنوان مبنا برای ساخت استایل های جدید و بهتر قرار دهید. در این صورت خصوصیات استایل مبنا به استایل تازه ساخته شده منتقل خواهد شد. در این صورت شما می توانید روی استایل جدید تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید.

مرحله سوم وارد کردن متن :

به دو صفحه ای که مقابل هم قرار می‌گیرند و شامل مواردی مانند سرصفحه ها و شماره صفحه ها می باشند و همچنین در همه صفحات تکرار می شوند صفحه مستر می‌گویند.  صفحه مستر ها به عنوان پیش فرض قرار داده می شوند.

برای متن آرایی سریع میتوانید چندین صفحه مستر داشته باشید و برای قسمتهای مختلف مجموعه موردنظرتان از مستر های متفاوت استفاده کنید.

برای ساخت و اعمال صفحه مستر به روش زیر عمل کنید:

  1. در پانل page روی نوشته A. Master دوباره کلیک کنید تا صفحه مستر مورد نظر باز شود.
  2. برای درج شماره صفحه در InDesign باید در قسمت پایین صفحه یک باکس  متن کوچک به وجود بیاورید.  شما می توانید عنوان مورد نظر خود را مقابل شماره صفحه درج کنید.
  3. در پانل page اگر روی یکی از صفحات دوبار کلیک کنید شماره صفحه ها به عنوان کتاب در همه صفحات تکرار خواهند شد.

توجه:

باید عنوان کتاب و همچنین باکس متن شماره صفحه در امتداد و حاشیه Margin و همچنین با فاصله مناسب از قسمت زیرین آن قرار داده شود.

توجه:

برای اینکه A. Master  بر روی صفحه یا صفحات اعمال نشود در پانل page باید آن را انتخاب کنید و بعد از کلیک راست کردن از منوی باز شدهApply master را انتخاب کنید و قسمت باز شونده را روی none تنظمی کنید. از همین روش می‌توانید برای اعمال صفحه مستر به صفحه بدون مستر بهره ببرید.

مرحله چهارم وارد کردن متن :

برای اینکه متن آرایی به درستی اعمال شود، باید صفحه اول و دوم را خالی کرده و در صفحه سوم عنوان کتاب را درج کنید. شناسنامه کتاب و همچنین فهرست آن به ترتیب در صفحات چهارم و پنجم جای می گیرد.

برای وارد کردن متن و استایل از روش زیر بهره ببرید:

  1. شما باید ابتدا فایل وردی متن مورد نظر خود را باز کرده وآن را کپی کنید سپس به محیط نرم افزار ایندیزاین رفته و از پانل page به صفحه دلخواه بروید. باید یک باکس متن ایجاد کنید و سپس متن کپی شده را وارد باکس کنید.
  2. در صورت مشاهده علامت قرمز رنگ در قسمت پایین باکس باید توجه کنید که قسمتی از متن در درون باکس جا نشده است. در این حالت باید با ابزار selection روی علامت مثبت کلیک کنید تا شکل مکان نما تغییر کند. سپس به صفحه بعد بروید و همزمان با نگه داشتن دکمه shift متن در درون باکس جای می‌گیرد.
  3. با ابزار Text می‌توانید مکان نما را بعد از آنکه داخل متن قرار داد بر روی استایل متن کلیک کنید تا تغییر مورد نظر به تمامی متن اعمال شود.

توجه:

سعی کنید مکان نما را در انتهای سطر آخر از فصل‌های مورد نظر قرار دهید و همچنین در نظر داشته باشید که پاراگراف اول متن همیشه بدون تو رفتگی می باشد.

مرحله پنجم این عمل:

  1. در قسمت content فهرست و استایل را بر روی تیتر به فارسی تایپ کنید.
  2. همه سرفصل‌های فهرست را انتخاب کرده و بعد از اینکه پنجره Tab باز شد خواهید دید. روی نوار مندرج شماره صفحه بر روی یک خط قرار خواهد گرفت.
  3. می‌توانید در این حالت باکس متنی را ایجاد کرده تا فهرست به همراه شماره صفحات درج شود. دقت کنید هر پاراگرافی که استایل متن بر آن اعمال شده شامل فهرست خواهد بود.

مرحله آخر وارد کردن متن در ایندیزاین :

با رفتن به قسمت Press Quality فایل خود را در شاخه مورد نظر ذخیره کنید. همچنین دقت کنید تنظیمات این نوع خروجی pdf از نرم افزار ایندیزاین برای چاپ مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مقاله تلاش کردیم تا نکات کلیدی مربوط به متن آرایی در صفحه ایندیزاین  را به ‌طور آسان برای شما دوستان ارائه دهیم. امیدواریم پردیس گراف توانسته باشد با ارائه این مطلب کمک بزرگی درصفحه آرایی به شما عزیزان کرده باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
جعبه دانلود

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید