معرفی جامع منوی Image فتوشاپ

این منو روی تصویر شما تنظیمات مختلفی را اعمال می‌کند.

منوی Image دارای بخش های مختلفی است که تنظیمات شما را روی تصاویر اعمال می کند. برای مثال شما می‌توانید با استفاده از این منو به تصاویر خود جلا و زیبایی خاصی ببخشید. در این مقاله شما شاهد انواع مختلف گزینه هایی هستید که می‌توانند روی تار و پود عکس شما تاثیر بگذارند. پس دانستن و یادگیری این منو برای شما، یکی از بزرگ ترین امتیاز ها در یادگیری فتوشاپ خواهد بود. در این آموزش همراه با پردیس گراف باشید تا به طور کامل این منو را یاد بگیرید.

در این منو بخش ‌های مختلفی وجود دارد!

می‌دانیم که تنظیمات روی تصاویر بخش های مختلفی دارند. این تنظیمات در بازه گسترده ای می توانند تقسیم شوند. بخش بندی هر یک از این اعضا در این منو، می تواند هوشمندانه باشد! چرا که اعمالی که قرار است به صورت یکپارچه روی تصاویر اعمال شود در یک بخش خاص آن قرار دارند. در تصویر زیر، می بینید که عکس خام ما قرار دارد:

عکس ابتدایی برای شروع تغییرات

عکس ابتدایی برای شروع تغییرات

در ادامه با استفاده از ابزار های مختلف این منو، تغییرات مدنظر را روی این عکس می دهیم. پس با ما همراه باشید!

در حالت کلی این منو به چند بخش مختلف تقسیم می‌شود که هر یک از آن ها اعمال متفاوتی را درون این نرم افزار انجام می دهند. در ادامه به معرفی هر یک از بخش‌های این منو می پردازیم.

معرفی هریک از اعضای این منوی پرطرفدار

می دانیم در منوی Image بخش های متفاوت وجود دارد. در مجموع حدود ۲۰ بخش مختلف در این منطقه وجود دارد که هر یک کار خاصی انجام می دهند. این بخش ها عبارتند از:

 1. بخش Mode در منوی Image
  حالت رنگی تصویر شما را مشخص می کند.
 2. بخش Adjustments در این منو

  تنظیمات Adjustments روی عکس در فتوشاپ

  تنظیمات Adjustments روی عکس در فتوشاپ

  شامل چند بخش دیگر می شود که تغییرات را روی پیکسل های تصویر شما اعمال می کند. برای مثال می توانید با استفاده از آن، نور و کنتراست تصویر خود را تنظیم کنید.

 3. بخش Auto tone این منو
  تنیسیته رنگ شما را بصورت اتوماتیک تنظیم می کند. یعنی کاری می کند که تصویر شما در بهترین حالت پالت رنگی اجزای مختلف آن قرار بگیرد.
 4. بخش Auto Contrast منوی Image
  کنتراست تصویر شما را بصورت اتوماتیک دستکاری می کند. البته برخی این کار فتوشاپ را دوست ندارند؛ زیرا بر این باور اند که در برخی تصاویر کار خود را به خوبی انجام نمی دهد.
 5. بخش Auto Color این منو عالی است!
  یکی از بهترین بخش ها در این منو، بخش تغییر و تنظیم رنگ بصورت اتومات آن است. این بخش کاری می کند که تصویر شما در هر ناحیه، اشباع رنگ مناسبی داشته باشد و در نگاه بیشتر، جزئیات را به خوبی به تصویر خواهد کشید.
 6. بخش Image Size تغییردهنده سایز عکس شما!
  سایز تصویر شما را هم بر حسب پیکسل بندی آن و هم بر حسب Dpi تنظیم می کند. البته لازم به ذکر است که شما نمی توانید نسبت طول و عرض تصویر را از حالت پیشفرض خود خارج کنید.
 7. بخش Canvas Size
  این بخش هم کاری را می کند که بخش پیشین انجام می داد. با این تفاوت که می توانید هر مقداری که دلخواهتان بود، تغییر سایز در طول یا عرض تصویر بدهید.
 8. بخش Image Rotation

  عکس پس از تغییرات Rotation

  عکس پس از تغییرات Rotation

  تصویر خود را به جهات مختلف بچرخانید! با استفاده از این بخش می توانید تصاویری را که در پروژه دارید، حول محوری مشخص به طرفین بچرخانید.

 9. بخش CROP
  با استفاده از این بخش، عکس خود را ببرید! عمل Crop به این معنا است که بخشی از تصویر خود را انتخاب می کنید. بخش دیگر را هم از آن جدا می کنید.
 10. بخش Trim دیگر ابزار موجود در منوی Image
 11. بخش Reveal هم مورد استفاده شما قرار خواهد گرفت!
 12. بخش Duplicate
  برای کپی گرفتن از ناحیه انتخابی مورد نظر و یا کل تصویرتان از این بخش استفاده کنید. شما می توانید با در دست داشتن لایه تصویر خود، از آن یک کپی تهیه کنید و تنظیمات بعدی را با خیال راحت روی آن اعمال کنید.
 13. بخش Apply Image دیگر بخش این منوی پر استفاده
 14. بخش Calculations یادآور حساب کتاب های ما!
 15. بخش Variablesتفاوت های پیکسلی تصاویر را نشان می دهد
 16. بخش Apply Data Set دیگر بخش منوی Image
 17. بخش Trap آخرین عضو این خانواده است!

نحوه کار با هریک از اعضای منوی Image به چه شکل است؟

برای اینکه هر یک از این ابزار ها را انتخاب کنید، نیاز دارید که به پنل تنظیمات بالایی فتوشاپ بروید. از آنجا باید سراغ منوی Image بروید. پس از آن می توانید تمامی اعضای گفته شده آن را مشاهده کنید. برای انتخاب هریک از آنها باید روی آن ها کلیک کنید.

بعضی از این تنظیمات همانند Auto color و یا Auto Contrast ، بصورت خودکار تنظیمات خود را اعمال می کنند. برخی دیگر هم برای خود پنلی جداگانه دارند تا در آن جا هر یک را تنظیم کنید.

سخن آخر آموزش منوی Image در فتوشاپ از زبان پردیس گراف

در این مطلب، منوی Image را بهمراه اعضای موجود در آن توضیح دادیم. این منوی دارای تنظیمات بسیار گسترده ای است که روی تصاویر شما اعمال می شود. می توانید با افزودن تجربه خود در هر یک از این ابزار، نتیجه پروژه خود را بهتر و زیباتر بگیرید.

در ضمن در صورت داشتن هرگونه سوال، انتقاد و یا نظرات مختلف، با پردیس گراف در بخش نظرات مطرح کنید. هم ما و هم دیگر کاربران جویای علم گرافیک، با شما مشارکت خواهیم داشت تا هیچگونه سوالی برای شما باقی نماند و تمام مطالب را بصورت کامل بیاموزید. یادتان نرود که آموزش های رایگان ما فقط برای کمک به یادگیری بیشتر شما است. پس هرکه را می شناسید که دنبال آموختن ابزار های گرافیکی باشد، از وجود پردیس گراف مطلع کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید