تنظیمات فتوشاپ برای مبتدیان

تنظیمات فتوشاپ برای مبتدیان

گزینه های مهمی که باید در مورد تنظیمات فتوشاپ بدانید، نحوه بهبود عملکرد فتوشاپ، شخصی سازی رابط کاربری، ذخیره نسخه پشتیبان از کار خود و موارد دیگر را بیاموزید! هم فتوشاپ CC و هم CS6 را پوشش می دهد.

در این آموزش، برخی از تنظیمات مهم در فتوشاپ را بررسی خواهیم کرد که هر مبتدی باید از آنها مطلع باشد. Preferences جایی است که ما انواع گزینه هایی را پیدا می کنیم که ظاهر، رفتار و عملکرد فتوشاپ را کنترل می کنند. در تنظیمات فتوشاپ گزینه های بیشتری وجود دارد که ما ممکن است در یک آموزش به آنها بپردازیم ، اما این اشکالی ندارد زیرا بسیاری از تنظیمات پیش فرض خوب هستند.

برخی از گزینه ها به شما امکان می دهد رابط کاربری فتوشاپ را شخصی سازی کنید. بعضی دیگر سرعت کار شما را افزایش می دهند. و برخی به عملکرد روان فتوشاپ و رایانه شما کمک می کنند.

من از Photoshop CC استفاده خواهم کرد اما این آموزش با Photoshop CS6 نیز سازگار است. همه موارد برگزیده به جز یکی، در هر دو نسخه موجود است. همانطور که یاد خواهیم گرفت ، تنظیمات فتوشاپ به دسته هایی تقسیم می شوند. در برخی موارد ، بسته به اینکه از نسخه فتوشاپ استفاده می کنید، یک گزینه در دسته دیگری قرار می گیرد. در ادامه کار به این تفاوت ها اشاره خواهم کرد.

نحوه دسترسی به تنظیمات فتوشاپ

همانطور که اشاره کردم، تنظیمات فتوشاپ به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. بیایید با دسته عمومی شروع کنیم. برای دسترسی به تنظیمات، در  ویندوز، به منوی Edit در نوار منو در بالای صفحه بروید. از آنجا Preferences را در پایین لیست برگزیده و سپس General را انتخاب کنید. در Mac (چیزی که من اینجا استفاده می کنم) ، به منوی Photoshop در Menu Bar بروید. Preferences را انتخاب کنید و سپس General را انتخاب کنید:

کادر گفتگوی تنظیمات

کادر گفتگوی Photoshop Preferences باز می شود. دسته هایی که می توانیم انتخاب کنیم در ستون سمت چپ لیست شده اند. گزینه ها برای دسته انتخاب شده در حال حاضر در منطقه اصلی در مرکز ظاهر می شوند. در حال حاضر، گروه عمومی انتخاب می شود. توجه داشته باشید که در Photoshop CC ، Adobe چندین دسته جدید به موارد برگزیده مانند Workspace ، Tools و History History اضافه کرده است. در حالی که دسته بندی ها فقط در Photoshop CC در دسترس هستند، بیشتر گزینه های موجود در این دسته های جدید را می توان در سایر دسته ها در CS6 یافت:

تنظیمات عمومی
Export Clipboard

اولین گزینه ای که در تنظیمات عمومی یافت می شود ، Export Clipboard است. این گزینه می تواند عملکرد کلی رایانه شما را تحت تأثیر قرار دهد. وقتی تصاویر یا لایه ها را در فتوشاپ کپی و جایگذاری می کنیم، موارد کپی شده در کلیپ بورد فتوشاپ قرار می گیرند. کلیپ بورد بخشی از حافظه رایانه شما (RAM آن) است که برای استفاده فتوشاپ اختصاص داده شده است. سیستم عامل رایانه شما نیز کلیپ بورد مخصوص به خود را دارد.

هنگامی که “Export Clipboard” فعال باشد، موارد ذخیره شده در کلیپ بورد فتوشاپ نیز به کلیپ بورد سیستم عامل شما صادر می شوند. با این کار می توانید موارد کپی شده را در برنامه دیگری مانند Adobe Illustrator یا InDesign جایگذاری کنید. اما اندازه فایل های فتوشاپ می تواند بسیار زیاد باشد. صادرات پرونده های عظیم به حافظه سیستم عامل می تواند باعث خطا و مشکلات عملکردی شود.

به طور پیش فرض، “Export Clipboard” فعال است (علامت زده شده). برای کمک به روان نگه داشتن رایانه، این گزینه را غیرفعال کنید (لغو انتخاب). اگر لازم است فایل ها را از فتوشاپ به برنامه دیگری منتقل کنید ، بهتر است فقط فایل را در فتوشاپ ذخیره کنید. سپس ، فایل ذخیره شده را در برنامه دیگر باز کنید:

تنظیمات رابط کاربری در فتوشاپ

سپس، بیایید به چند گزینه نگاهی بیندازیم که به ما امکان می دهد رابط کاربری فتوشاپ را شخصی سازی کنیم. روی دسته Interface در سمت چپ کلیک کنید:

 Color Theme

اولین گزینه ای که بررسی خواهیم کرد Color Theme است. این گزینه رنگ کلی رابط کاربری فتوشاپ را کنترل می کند. در این حالت، “رنگ” فقط به معنای سایه های مختلف خاکستری است. Adobe چهار تم رنگی مختلف را برای انتخاب به ما می دهد. هر تم با یک نمونه نمایش داده می شود. طرح زمینه پیش فرض، نمونه دوم از سمت چپ است:

Adobe شروع به استفاده از این تم تاریک در Photoshop CS6 کرد. Photoshop CC نیز به طور پیش فرض از این تم تاریک استفاده می کند. قبل از CS6، رابط کاربری بسیار روشن تر بود:

برای انتخاب تم رنگی متفاوت ، روی نمونه آن کلیک کنید. یک تم وجود دارد که تاریک تر از حالت پیش فرض و دو تم روشن تر است. من روشن ترین را از چهار تم انتخاب می کنم. توجه داشته باشید که تم همچنین رنگ کادر های گفتگوی فتوشاپ را کنترل می کند:

و در اینجا می بینیم که رابط کاربری فتوشاپ اکنون بسیار روشن تر شده است. می توانید تم رنگی فتوشاپ را در تنظیمات در هر زمان تغییر دهید:

 

Highlight Color (فتوشاپ CC)

در Photoshop CC ،Adobe گزینه Highlight Color جدید را به تنظیمات رابط اضافه کرد. این گزینه در CS6 موجود نیست. “Highlight Color” به رنگی گفته می شود که فتوشاپ برای برجسته سازی لایه انتخاب شده در حال حاضر در پنل لایه ها استفاده می کند:

به طور پیش فرض ،Highlight Color سایه ای از خاکستری است که با تم کلی رنگ مطابقت دارد. در اینجا، پنل لایه های فتوشاپ را مشاهده می کنیم که لایه Background با رنگ خاکستری پیش فرض برجسته شده است. ما در بخش لایه های فتوشاپ همه چیز درباره لایه ها را خواهیم آموخت:

و اکنون می بینیم که لایه Background  با رنگ آبی مشخص شده است. می توانید رنگ برجسته را به همراه هر یک از تنظیمات Photoshop در هر زمان تغییر دهید:

اندازه قلم رابط کاربری در فتوشاپ

گزینه دیگری که باید در تنظیمات رابط کاربری مورد بررسی قرار گیرد، اندازه قلم UI است. این گزینه هم در CC و هم در CS6 موجود است. “UI Font Size” اندازه متن رابط کاربری فتوشاپ را کنترل می کند (“UI” مخفف “رابط کاربری” است). Adobe اندازه قلم پیش فرض را روی Small قرار می دهد:

می توانید اندازه را افزایش دهید. برای بزرگتر کردن متن، متوسط یا بزرگ را انتخاب کنید. گزینه Tiny نیز وجود دارد که بسیار بسیار ریز است.

برای اینکه تغییر اعمال شود باید فتوشاپ را ببندید و دوباره راه اندازی کنید. برای مقایسه، بیایید دوباره به صفحه لایه های نگاه کنیم. در سمت چپ، پنل لایه ها را با استفاده از اندازه متن پیش فرض (کوچک) مشاهده می کنیم. در سمت راست همان پنل پس از تغییر اندازه به Large (و راه اندازی مجدد فتوشاپ) قرار دارد:

تنظیمات Photoshop CC) Tools) 

در مرحله بعد، اگر از Photoshop CC استفاده می کنید ، روی دسته Tools در سمت چپ کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به ابزار فتوشاپ باز شود. دسته ابزارها در Photoshop CC جدید است. کاربران CS6 در حال حاضر باید در گروه رابط باقی بمانند:

Show Tool Tips

اولین گزینه ای که در تنظیمات برگزیده ابزار مورد بررسی قرار می گیرد ،Show Tool Tips است . Show Tool Tips یک پیام مفید است که وقتی مکان نما را روی ابزار یا گزینه ای در فتوشاپ قرار می دهید، ظاهر می شود. نکات مربوط به ابزار شرح مختصری از کاربرد این ابزار یا گزینه را ارائه می دهد:

به عنوان مثال، اگر نشانگر ماوس خود را بر روی گزینه “Show Tool Tips” قرار دهید ، یک Tool Tip به رنگ زرد ظاهر می شود و توضیح می دهد که این گزینه تعیین یا عدم نمایش نکات Tool را تعیین می کند:

و در اینجا، می بینیم که وقتی مکان نما را روی نماد ابزار در نوار ابزار فتوشاپ قرار می دهم، یک Tool Tip به من اجازه می دهد تا بدانم کدام ابزار را انتخاب می کنم:

Tool Tip به طور پیش فرض فعال هستند. اگر در فتوشاپ تازه کار هستید،وقتی احساس کردید دیگر به آنها نیازی ندارید ، به سادگی علامت “Show Tool Tips” را در تنظیمات برگزیده بردارید.

برای تغییر ابزار از کلید Shift استفاده کنید

گزینه دیگر در دسته Tools در Photoshop CC استفاده از کلید Shift برای ابزار سوئیچ است. در Photoshop CS6، آن را در تنظیمات عمومی پیدا خواهید کرد. این گزینه بر نحوه انتخاب ابزارهای فتوشاپ هنگام استفاده از میانبرهای صفحه کلید تأثیر می گذارد. به طور پیش فرض، “استفاده از کلید Shift برای تغییر ابزار” فعال است (علامت گذاری شده):

ابزارهای فتوشاپ همه در نوار ابزار در سمت چپ رابط وجود دارد. Adobe ابزارهای مرتبط را با هم گروه می کند تا فضا را ذخیره کند برای مثال، اگر ابزار Lasso را کلیک کرده و نگه دارم، یک منوی بیرون رونده ظاهر می شود که به من نشان می دهد ابزار Polygonal Lasso Tool و ابزار مغناطیسی Lasso نیز در همان نقطه در دسترس هستند. توجه داشته باشید که هر سه ابزار میانبر صفحه کلید مشترک هستند (حرف “L”):

با فعال کردن استفاده از کلید Shift برای ابزار سوئیچ، با فشار دادن “L” روی صفحه کلید ابزار Lasso انتخاب می شود. اما هر چقدر “L” را فشار دهید ، فقط ابزار Lasso را انتخاب می کنید. برای رفتن به ابزار Polygonal یا Magnetic Lasso Tool ، باید کلید Shift را فشار داده و نگه دارید و “L” را فشار دهید. این برای هر ابزاری در Toolbar که از همان میانبر صفحه کلید استفاده می کنند صادق است. برای صرفه جویی در وقت و جلوگیری از فشار دادن و نگه داشتن کلید Shift ، گزینه “Use Shift Key for Tool Switch” را بردارید.

تنظیمات مدیریت فایل

بعد، بیایید به تنظیمات File Handling برویم. دسته مدیریت فایل را در سمت چپ انتخاب کنید:

ذخیره خودکار

اولین گزینه ای که در اینجا بررسی خواهیم کرد ذخیره خودکار است. ذخیره خودکار اولین بار در CS6 به فتوشاپ معرفی شد. این گزینه به فتوشاپ می گوید که در فواصل منظم به طور خودکار یک نسخه پشتیبان از کار خود را ذخیره کند. از تجربه می توانم بگویم که ذخیره خودکار در موارد مختلف، خصوصاً در لپ تاپ قدیمی بسیار مفید می باشد.

به طور پیش فرض، ذخیره خودکار تنظیم شده است که هر ۱۰ دقیقه از کار شما پشتیبان تهیه کند. معمولاً خوب است. اما بسته به سرعت کار و قابلیت اطمینان کامپیوتر، ممکن است بخواهید این فاصله را از ۱۰ دقیقه به ۵ دقیقه کاهش دهید. اگر نسخه های پشتیبان باعث مشکلات عملکردی می شوند، می توانید فاصله طولانی تری را نیز انتخاب کنید، اما انجام این کار خطر از دست دادن کار شما را افزایش می دهد:

Recent File List Contains

یکی دیگر از گزینه های مهم در تنظیمات  Recent File List Contains، File Handling است. این گزینه تعیین می کند که تعداد زیادی از پرونده های باز شده قبلی توسط فتوشاپ پیگیری کند. در Photoshop CC ، هر بار که فتوشاپ را راه اندازی می کنید ، پرونده های اخیر شما به عنوان عکس کوچک در صفحه شروع ظاهر می شوند. در CS6 ، با رفتن به منوی File در نوار منو و انتخاب Open Recent (می توانید در Photoshop CC نیز کار کنید) می توانید به فایل های اخیر خود دسترسی پیدا کنید.

به طور پیش فرض، فتوشاپ ۲۰ فایل آخر را که کار کرده اید ردیابی می کند. می توانید مقدار را تا ۱۰۰ افزایش دهید. یا اگر نمی خواهید کسی از کار شما با خبر شود، مقدار ۰ را تنظیم کنید تا این گزینه غیرفعال شود:

تنظیمات عملکرد

در مرحله بعدی، بیایید برخی تنظیمات را که با عملکرد فتوشاپ ارتباط دارند بررسی کنیم. دسته Performance را در سمت چپ انتخاب کنید:

استفاده از حافظه

گزینه Memory Usage در گروه Performance میزان ذخیره حافظه رایانه شما برای فتوشاپ را کنترل می کند. فتوشاپ حافظه را دوست دارد و به طور کلی هرچه حافظه بیشتری بدست آورد، عملکرد بهتری خواهد داشت. به طور پیش فرض ، Adobe 70٪ از حافظه رایانه شما را برای فتوشاپ ذخیره می کند. اگر فتوشاپ هنگام کار روی فایل های بزرگ مشکل دارد، سعی کنید مقدار مصرف حافظه را افزایش دهید.

می توانید میزان استفاده از حافظه را تا ۱۰۰٪ افزایش دهید. به خاطر داشته باشید، اگر برنامه های دیگری نیز باز دارید، هرکدام به حافظه نیاز دارند. هر زمان ممکن است، وقتی در فتوشاپ کار می کنید ، همه برنامه های دیگر را ببندید. اگر برای باز بودن برنامه های دیگر نیاز دارید، سعی کنید مقدار مصرف حافظه را بیش از ۹۰٪ افزایش ندهید. اگر به مشکلی برخوردید آن را پایین بیاورید. برای اینکه تغییر اعمال شود، باید فتوشاپ را مجدداً راه اندازی کنید:

History States

گزینه دیگری که می تواند به طور مستقیم عملکرد فتوشاپ را تحت تأثیر قرار دهد ، History States است. History States به تعداد مراحلی اشاره دارد که فتوشاپ هنگام کار آنها را ردیابی می کند. هرچه مراحل بیشتری به یاد بیاورد، مراحل بیشتری می توانیم لغو کنیم تا به حالت قبلی برگردیم. History States در حافظه ذخیره می شوند، بنابراین حالت های زیادی می توانند سرعت فوتوشاپ را کاهش دهند.

در Photoshop CS6، حالت پیش فرض ۲۰ بود. در آن زمان، من توصیه کردم مقدار را به ۳۰ برسانم. در Photoshop CC ، Adobe مقدار پیش فرض را تا ۵۰ افزایش داده است. من توصیه نمی کنم آن را بیش از ۵۰ افزایش دهید مگر اینکه واقعاً به این تعداد لغو احتیاج داشته باشید. اگر با مشکلات عملکردی روبرو شدید، سعی کنید مقدار را کم کنید. مجدداً برای اعمال تغییر باید فتوشاپ را مجدداً راه اندازی کنید:

Photoshop CC) Scratch Disks Preferences)

یک گزینه دیگر برای بررسی وجود دارد. در Photoshop CC ، دسته Scratch Disks را در سمت چپ انتخاب کنید. در Photoshop CS6، در گروه عملکرد باشید:

Scratch Disks

Scratch Disks بخشی از هارد دیسک رایانه شماست که اگر حافظه سیستم تمام شود، فتوشاپ به عنوان حافظه اضافی از آن استفاده می کند. تا زمانی که رایانه شما حافظه کافی داشته باشد، فتوشاپ نیازی به استفاده از Scratch Disks ندارد. اگر به Scratch Disks نیاز داشته باشد ، از هارد دیسک (دیسک) که در گزینه Scratch Disks انتخاب کرده اید استفاده خواهد کرد.

دیسک سخت اصلی رایانه شما با نام Startup disk شناخته می شود. این ممکن است تنها هارددیسک شما باشد. اگر چنین باشد ، به صورت پیش فرض انتخاب می شود و در واقع هیچ کاری بیشتر از این لازم نیست که انجام دهید. اما اگر دو یا چند هارد دیسک دارید، درایوی را انتخاب کنید که دیسک Startup شما نباشد. سیستم عامل شما از دیسک Startup شما بسیار استفاده می کند، بنابراین با انتخاب درایو دیگری عملکرد بهتری را از فتوشاپ دریافت خواهید کرد. همچنین، اگر اتفاقاً از سرعت هارد دیسک های خود مطلع باشید ،با انتخاب سریع ترین هارد، عملکرد بهتری خواهید داشت.

برای بهترین عملکرد از  SSD استفاده کنید

در آخر، اگر یکی از هارد دیسک های کامپیوتر (SSD (Solid State Drive است، SSD را به عنوان Scratch Disks خود انتخاب کنید. SSD بسیار سریعتر از هارد دیسک های سنتی است و می تواند عملکرد را تا حد زیادی بهبود بخشد.  فتوشاپ فقط در صورت تمام شدن حافظه سیستم از Scratch Disks شما استفاده خواهد کرد. اگر فتوشاپ به طور معمول حافظه سیستم شما تمام می شود، افزودن حافظه اضافی (RAM) به رایانه بهترین نتیجه را به شما می دهد:

بستن کادر گفتگوی تنظیمات

برای پذیرش تغییرات خود، روی OK کلیک کنید تا کادر گفتگوی Preferences بسته شود. به یاد داشته باشید که برخی از تغییراتی که ایجاد کرده اید فقط پس از راه اندازی مجدد فتوشاپ اعمال می شوند:

منبع.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید