آموزش ایجاد خطوط راهنما در ایلاستریتور

آشنایی با ایجاد خطوط در این منوی ایلاستریتور لازم است!

ایجاد خطوط راهنما در منوی View ایلاستریتور، جزء مواردی است که برای انجام پروژه های گرافیکی به آن نیاز خواهید داشت. شما در این بخش باید مهارت های لازم را برای اندازه گیری دقیق و کار با ابزار های خط کشی را فرا بگیرید. پردیس گراف با آموزش چنین مطالبی، سعی دارد به پیشرفت دانش گرافیکی شما کمک کند.

نمایش خطوط راهنما در این نرم افزار

نمایش خطوط راهنما در این نرم افزار

ایجاد خطوط راهنما در ایلاستریتور:

ابتدا از منوی View گزینه Rulers و سپس گزینه Show Rulres را کلیک کنید. این کار باعث فعال کردن خط کش، در این نرم افزار می شود. دقت کنید که برای آنکه سرعت عمل بیشتری برای مخفی کردن یا آشکار کردن خط کش ها داشته باشید، می توانید از کلید میانبر Ctrl + R استفاده کنید.

شما باید مبدا اندازه گیری خط کش را با تصویر مورد نظرتان، مورد تنظیم قرار بدهید. این کار باید، قبل از استفاده از خط کش صورت گیرد. توجه کنید که برای چنین کاری باید اشاره گر ماوس خود را به محل تلاقی خط کش عمودی و افقی برده و در نقطه تلاقی مورد نظر کلیک کنید.

اگر دکمه سمت چپ موس خود را پایین نگه دارید، مشاهده خواهید کرد که خطوط متقاطع از نقطه صفر خط کش عمودی و افقی، با تصویر مورد نظر، انطباق خواهند یافت. توجه به این نکته ضروری است که بعد از فعال کردن خط کش، گزینه Show Rulers به گزینه Hide Rulers تغییر پیدا می‌کند و باعث مخفی شدن خط کش ها می‌شود.

خطوط راهنما روی پروژه ایلاستریتور

خطوط راهنما روی پروژه ایلاستریتور

بخش های مختلف برای ایجاد خطوط در این منو:

تعیین واحد اندازه گیری خط کش، از آن دست مواردی است که باید قبل از کار با خط کش مورد تنظیم قرار گیرد. به همین دلیل باید یکی از روش های زیر را انتخاب کرده، سپس انجام دهید:

  1. برای آنکه پنجره تنظیمات باز شود، باید قسمت Edit را انتخاب کنید. سپس پنل پنجره باز می شود. از بخش Unit، واحد اندازه گیری مورد دلخواه تان را تعیین کنید.
  2. برای آنکه منوی انتخاب واحد اندازه گیری خط کش باز شود، باید روی یکی از خط کش ها کلیک راست نمایید. سپس می‌توانید واحد مورد نظر خود را تعیین کنید.

برای اندازه گیری بین دو نقطه و همچنین زاویه های موجود در یک تصویر، می توانید از ابزارMeasure tool استفاده کنید. برای استفاده از این ابزار، ابتدا باید فایل دلخواه خود را باز کنید. سپس این ابزار را انتخاب کنید. برای آنکه مختصات نقطه شروع زاویه بین پاره خط و خط افق و همچنین فاصله بین دو نقطه محاسبه شود و در پالت Info نمایش داده شود، باید روی تصویر از یک نقطه مورد نظر، به نقطه دیگر در صفحه، درگ نمایید.

نحوه جابجایی و ایجاد این خطوط راهنما در این منو:

اگر می خواهید خطوط راهنما را جابجا کنید. ابتدا باید ابزار Selection را انتخاب کنید. سپس خطوط راهنما را به محل مورد نظرتان درگ کنید. یکی دیگر از ابزارهای کمکی در نرم افزار ایلاستریتور، نقاط راهنما می باشد. این نقاط بر روی تصویر به صورت شبکه ای قرار می‌گیرند. دقت کنید که به این  شبکه نقطه ای، عناصر ترسیمی متصل می شوند.

در این حالت گرافیست می تواند فعالیت‌های ترسیمی را بسیار دقیق تر و راحت تر انجام دهد. برای آنکه بتوانید ابزارهای ترسیم به نقاط راهنما را انتخاب کنید یا محدوده های انتخاب را برای چسبیدن به نقاط راهنما به کار گیرید، باید از منوی view گزینه Snap to Grid را فعال کنید. برای آنکه یک خط راهنما را حذف کنید، ابتدا باید آن را انتخاب کرده و سپس کلید delete را از صفحه بفشارید. همچنین برای آن که تمام خطوط راهنما را حذف کنید، دستور View Guides را اجرا نمایید.

می توانید نتیجه کار را در تصویر زیر مشاهده کنید. که ابتدا یک عکس را وارد این نرم افزار کردیم. سپس خطوط را روی آن قرار داده و جابجا کردیم. به همین سادگی!

جابجایی این خطوط در پروژه ایلاستریتور

جابجایی این خطوط در پروژه ایلاستریتور

نحوه استفاده از منوی View ایلاستریتور:

اگر به ابزارهای موجود در این منو دقت کنید، مشاهده خواهید کرد که در گوشه پایین و سمت راست، بعضی از این ابزار یک مثلث کوچک دیده می شود. این مثلث به معنای وجود یک دسته بندی ابزاری است. این دسته بندی ابزار، می تواند به صورت تک ستونی یا دو ستونی بر روی صفحه نمایش داده شود و برای استفاده از هر کدام، می توانید بر روی علامت مربوط به پنل مورد نظر کلیک کنید.

دقت کنید که با کلیک بر روی ابزار و پایین نگه داشتن دکمه ماوس، می توانید سایر ابزارهای موجود در این دسته بندی را مشاهده کنید. چنانچه مکان نما را برای بار اول از سمت چپ ابزار منتقل کنید، نام ابزار Selection tool و یک حرف میانبر V  نمایش داده می شود. دقت کنید که درجه بندی که روی خط کش قرار داده شده، به واحد اندازه گیری که هنگام باز شدن سند در پنجره New document تنظیم کردیم بستگی دارد.

اگر بر روی یکی از خط کش های افقی و عمودی کلیک راست کنیم، می توانیم وارد منوی میانبر شویم. بعد از تنظیم خطوط اگر بر روی ابزار hand دوبار کلیک کنید، به حالت fit on screen می‌توانید دسترسی پیدا کنید. سپس تنظیمات مربوط به حاشیه سازی خطوط راهنما را برای سندتان انجام دهید.

کار با منوی View در نرم افزار ایلاستریتور :

دقت کنید زمانی که دارید یک آبجکت را ترسیم می کنید، به یک فاصله مشخص از خطی که ترسیم کردید می رسید. در این حالت چفت شدن یا حالت آهنربایی برای خطوط راهنما وجود دارد. این حالت می تواند آبجکت شما را در یک فاصله مشخص به سمت خودش بکشد. این خاصیت با فعال بودن گزینه Snap to point در منوی View فعال می شود.

دقت داشته باشید فعال بودن این گزینه مانع از پرش های کوچک می‌شود. زمانی که بخواهیم پرش های کوچک در خطوط راهنما داشته باشیم، می توانیم به طور موقت این گزینه را غیر فعال کنیم. زمانی که بخواهید خطوط راهنمایی را که از خط کش ها ایجاد کردید قفل کنید، همچنین بخواهید مانع از جابجایی المان ها شوید، باید از منوی View و قسمت Guides ، بر روی گزینه lock guides کلیک کنید و با انتخاب این گزینه، خطوط راهنما را به حالت قفل در بیاورید.

جمع بندی این آموزش جذاب:

پردیس گراف تمام تلاش خود را کرده تا ابتدا به شما چگونگی ایجاد خطوط راهنما و همچنین تنظیمات مربوط به آن را آموزش دهد. شما در این مقاله با نحوه کار با منوی View در نرم افزار ایلاستریتور آشنا شدید. می توانید با بهترین کیفیت، طراحی های خود را انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید