تنظیمات رنگ در فتوشاپ

تنظیمات رنگ در فتوشاپ

با یک تغییر ساده اما مهم در تنظیمات رنگ در فتوشاپ، تصاویر خود را به دنیای رنگی بسیار گسترده دعوت کنید. در این درس درباره فضاهای رنگی، فضاهای کاری، فضای پیش فرض رنگ sRGB و اینکه چرا Adobe RGB گزینه بهتری است، با شما صحبت خواهیم کرد.

تنظیمات رنگ در فتوشاپ طیف رنگی را که هنگام ویرایش تصاویر خود در دسترس ما است تعیین می کند. رنگ های بیشتر به معنای جزئیات بالقوه بیشتر در عکس های ما هستند. همچنین رنگ های بیشتر به ما امکان دسترسی به رنگ های غنی تر، پر جنب و جوش و اشباع تر را می دهد. و رنگ های بهتر به معنای بهتر دیده شدن تصاویر چه در صفحه وب و چه در هنگام چاپ هستند.

تنظیمات رنگ در فتوشاپ را از کجا پیدا کنید

در فتوشاپ، تنظیمات رنگ در زیر منوی Edit یافت می شود. در بالای صفحه به منوی ویرایش در نوار منو بروید. سپس، Color Settings را انتخاب کنید:

کادر گفتگوی تنظیمات رنگ در فتوشاپ

کادر گفتگوی تنظیمات رنگ باز می شود. اگر قبلا کادر محاوره ای Color Settings را ندیده باشید ، در ابتدا می تواند ترسناک به نظر برسد. اما همانطور که خواهیم دید، بیشتر تنظیمات پیش فرض رنگ فتوشاپ خوب است. در واقع، فقط یک تنظیم وجود دارد که باید تغییر دهیم:

کادر گفتگوی  تیره تر

بسته به اینکه از نسخه فتوشاپ استفاده می کنید ، کادر محاوره ای تنظیمات رنگ ممکن است در صفحه شما متفاوت باشد.  کادر های گفتگو را در جدیدترین نسخه های Photoshop CC تیره تر کرده است. Photoshop CS6 و نسخه های قبلی از کادرهای گفتگوی روشن تری استفاده می کنند.

همچنین، در Photoshop CS6 و نسخه های قبلی، برخی از تنظیمات پیشرفته رنگ به طور پیش فرض پنهان هستند. با کلیک بر روی دکمه گزینه های بیشتر می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. با این حال، نیازی به تغییر هیچ یک از گزینه های پیشرفته نیستیم، بنابراین می توانید با خیال راحت آنها را پنهان بگذارید.

تنظیمات پیش فرض رنگ

به طور پیش فرض، فتوشاپ از مجموعه تنظیمات رنگی از پیش تعیین شده ای استفاده می کند. عنوان North America General Purpose 2 شناخته می شود. اگر در نقطه دیگری از جهان هستید، ممکن است از تنظیمات پیش فرض شما چیز دیگری نامیده شود.

 

فضاهای کاری فتوشاپ

یک فضای کاری  (Working Spaces)  به فتوشاپ می گوید از کدام فضای رنگی برای موقعیت های مختلف استفاده کند. به عنوان مثال، فتوشاپ از یک فضای رنگی برای نمایش تصاویر روی صفحه نمایش استفاده می کند. اما از فضای رنگی دیگری برای چاپ استفاده می کند. فضای رنگی طیف رنگهای موجود را تعیین می کند. برخی از فضاهای رنگی طیف وسیع تری از رنگ ها را نسبت به فضای دیگر ارائه می دهند. طیف خاصی از رنگ ها که یک فضای رنگی ارائه می دهد به عنوان طیف رنگی آن شناخته می شود.

چهار گزینه (چهار موقعیت مختلف) در بخشهای کاری ذکر شده است. این گزینه ها RGB ،CMYK ،Grey و Spot هستند. از این چهار مورد، تنها موردی که مورد علاقه ماست اولین مورد است، RGB. به این دلیل که RGB همان چیزی است که فتوشاپ برای نمایش تصاویر ما روی صفحه نمایش استفاده می کند. سه گزینه دیگر (CMYK ، Grey و Spot) مربوط به چاپ تجاری است.

فضای کار RGB

بیایید فضای کار RGB را بررسی کنیم. RGB مخفف قرمز ، سبز و آبی است. این فضای کاری است که فتوشاپ برای نمایش و ویرایش تصاویر استفاده می کند. قرمز ، سبز و آبی سه رنگ اصلی نور هستند. مانیتور رایانه، تلفن هوشمند، تلویزیون و هر نوع صفحه نمایش دیگری یک دستگاه RGB است. دستگاه های RGB مقدار مختلفی از نور قرمز، سبز و آبی را با هم مخلوط می کنند تا هر رنگی را که روی صفحه می بینیم نمایش دهد.

فتوشاپ همچنین از RGB استفاده می کند. از کانال های رنگی برای مخلوط کردن مقادیر مختلف قرمز، سبز و آبی برای نمایش تمام رنگ هایی که در تصاویر خود می بینیم استفاده می کند. طیف وسیعی از رنگهایی که فتوشاپ تولید خواهد کرد با توجه به فضای رنگی که ما به عنوان فضای کاری RGB خود انتخاب کرده ایم، تعیین می شود. به طور پیش فرض، فتوشاپ فضای کار RGB را روی sRGB تنظیم می کند:

فضای رنگی sRGB

فضای رنگی sRGB در سال ۱۹۹۶ توسط Hewlett-Packard و Microsoft ایجاد شده است. این به صورت استاندارد بر اساس طیف رنگی موجود در یک مانیتور رایانه معمولی طراحی شده است. حتی امروزه، بیشتر نمایشگرها فقط می توانند طیف رنگی sRGB را نمایش دهند. به همین دلیل، sRGB فضای پیش فرض رنگ برای وب است. معمولاً فضای رنگی پیش فرض دوربین های دیجیتال روی sRGB تنظیم شده است. در حقیقت، بسیاری از عکاسان از وجود گزینه Color Space در منوی دوربین خود آگاه نیستند. چاپگر جوهر افشان خانگی شما برای تنظیم تصاویر sRGB به طور پیش فرض تنظیم شده است. و حتی آزمایشگاه های چاپ تجاری معمولاً انتظار دارند که تصاویر خود را در فضای رنگی sRGB ذخیره کنید.

به تمام این دلایل، Adobe تصمیم گرفت بهترین کار این است که فضای کاری پیش فرض RGB فتوشاپ را روی sRGB تنظیم کنید. به هر حال sRGB یک انتخاب مطمئن است. اما انتخاب مطمئن همیشه بهترین انتخاب نیست. وقتی صحبت از ویرایش تصویر در فتوشاپ می شود ، “امن” و “بهترین” قطعاً یکسان نیستند. دلیل این امر این است که از بین تمام فضاهای رنگی RGB که می توانیم انتخاب کنیم، sRGB دارای کمترین طیف رنگ است.

چشم انسان در مقابل sRGB

برای کمک به نشان دادن مشکل، بیایید به یک نمودار نگاه کنیم. این نمودار طیف رنگی را که هنگام کار در فضای رنگی sRGB در دسترس ما است نشان می دهد. ناحیه منحنی بیرونی نشان دهنده تمام رنگهایی است که چشم انسان می تواند ببیند. این نمایش واقعی نیست زیرا مقادیر روشنایی را نشان نمی دهد. اما هنوز کافی است تا بتوانیم درک کلی از آنچه در حال وقوع است را به ما ارائه دهیم. در داخل شکل بزرگتر یک مثلث کوچک قرار دارد. ناحیه داخل مثلث نشان دهنده طیف رنگی sRGB است. هیچ یک از رنگهای خارج مثلث در sRGB موجود نیست. این بدان معنی است که بسیاری از رنگ های غنی تر، اشباع تر و پر جنب و جوش تر، به ویژه در رنگ های سبز و فیروزه ای در فضای رنگ sRGB در دسترس نیستند:

 

فضای رنگی Adobe RGB

در حالی که sRGB تا حد زیادی پرکاربردترین فضای رنگی RGB است ، اما تنها مورد نیست. و از آنجا که کمترین طیف رنگ را ارائه می دهد، بهترین نیز نیست. انتخاب بهتر (Adobe RGB (1998 است. Adobe RGB که در سال ۱۹۹۸ توسط Adobe ایجاد شد (که نام آن را توضیح می دهد) طیف گسترده ای از رنگها را نسبت به sRGB ارائه می دهد. هدف اصلی آن کمک به عکس های بهتر هنگام چاپ بود. حتی اگر چاپگرها می توانند رنگ های بسیار کمتری نسبت به تعداد رنگ های موجود در sRGB چاپ کنند ، آنها می توانند رنگ های اشباع عمیق تری را که چشم ما قادر به دیدن آنها است تولید کنند. بسیاری از چاپگرهای جوهر افشان می توانند از sRGB به فضای رنگی Adobe RGB تبدیل شوند تا چاپ های ما بتوانند از طیف گسترده رنگی بهره مند شوند.

دوربین های دیجیتال همچنین قادر به ضبط رنگ به مراتب بیشتر از آنچه در sRGB موجود است. این روزها بسیاری از دوربین ها، به ویژه DSLR های سطح بالا ، این گزینه را دارند که فضای رنگ پیش فرض خود را از sRGB به Adobe RGB تغییر دهند. در صورت عکاسی از JPEG ، Adobe RGB به شما امکان می دهد تا بیشتر رنگ اصلی صحنه را حفظ کند.

چشم انسان در مقابل Adobe RGB

بیایید به نمودار دیگری نگاه کنیم، این بار طیف رنگهای موجود در Adobe RGB را نشان می دهد. یک بار دیگر ، شکل بیرونی نشان دهنده تمام رنگهایی است که می توانیم ببینیم. مثلث داخل شکل طیف رنگهای Adobe RGB را می تواند تولید کند. توجه کنید که این بار این مثلث چقدر بزرگتر است. در حالی که sRGB حدود یک سوم از طیف رنگی قابل مشاهده را در بر می گیرد ، Adobe RGB تقریباً نیمی از رنگ هایی را می بیند که چشم های ما می بیند. بیشترین تفاوت در رنگهای سبز و فیروزه ای است ، زیرا مثلث نسبت به sRGB بسیار بیشتر به آن مناطق گسترش می یابد. در مواردی که فضای رنگ sRGB محدود به تناژهای خنثی باشد، Adobe RGB می تواند رنگ های غنی تر و سرزنده تری تولید کند:

آیا باید sRGB را با Adobe RGB تعویض کرد؟

بسیاری از دوربین های دیجیتال می توانند تصاویر را در Adobe RGB ضبط کنند. بسیاری از چاپگرهای جوهر افشان می توانند رنگهایی را تولید کنند که فقط در Adobe RGB موجود است. این روزها حتی مانیتورهای پیشرفته رایانه ای وجود دارد که می توانند تقریباً تمام طیف رنگی Adobe RGB را نمایش دهند. بنابراین ، آیا باید فضای کار RGB فتوشاپ را از sRGB به Adobe RGB تغییر دهید؟ در بیشتر موارد جواب بله است. Adobe RGB طیف رنگی بسیار گسترده تری از sRGB را ارائه می دهد. بنابراین اگر دوربین شما می تواند آنها را ضبط کند و چاپگر شما می تواند آنها را چاپ کند، چرا فتوشاپ را به فضای رنگی کوچکتر و خنثی sRGB محدود کنید؟

دلایل انتخاب sRGB

چند دلیل وجود دارد که ممکن است بخواهید sRGB را به جای آن انتخاب کنید. همانطور که قبلاً یاد گرفتیم ، sRGB یک انتخاب مطمئن است. مانیتورهای رایانه ای، دوربین ها و چاپگرهای جوهر افشان به طور پیش فرض بر روی sRGB تنظیم شده اند. همچنین، sRGB فضای رنگی برای تصاویر و گرافیک های وب است. اگر در درجه اول عکس های خود را بصورت آنلاین نمایش می دهید، ممکن است بخواهید به sRGB پایبند باشید. اگر شما یک طراح وب هستید، دوباره sRGB می تواند انتخاب بهتری باشد. و اگر در فتوشاپ کاملاً تازه کار هستید و همه این صحبت ها در مورد فضای رنگ بسیار گیج کننده است، تنظیم فتوشاپ روی sRGB هیچ ضرری ندارد. اگرچه sRGB ممکن است از رنگهای پر جنب و جوش و اشباع شده Adobe RGB بی بهره باشد، اما همچنان شامل طیف رنگی بسیار گسترده ای برای تولید تصاویر خیره کننده و شگفت انگیز است.

دلایل انتخاب Adobe RGB

با این حال، اگر عکاس هستید و می خواهید عکس های شما به ویژه در هنگام چاپ مطلوب ترین حالت را داشته باشند ، Adobe RGB گزینه مناسب تری است. اگر در قالب خام عکس بگیرید، Camera Raw و Lightroom از Adobe RGB به عنوان فضای رنگ پیش فرض خود استفاده می کنند. منطقی است که فتوشاپ را روی Adobe RGB نیز تنظیم کنید. حتی اگر تصاویر خود را در وب نمایش دهید، دلیلی ندارد که آنها را در Adobe RGB ویرایش نکنید. آنها در طی مراحل ویرایش از طیف رنگی گسترده Adobe RGB بهره مند خواهند شد. و فتوشاپ تصاویر شما را به طور خودکار به sRGB تبدیل می کند.

تنظیمات فتوشاپ برای Adobe RGB

برای شروع استفاده از طیف رنگی گسترده Adobe RGB، تنها کاری که باید انجام دهیم تغییر فضای کار RGB فتوشاپ است. روی “sRGB IEC61966-2.1” کلیک کنید:

سپس Adobe RGB (1998) را از لیست انتخاب کنید:

با همین یک تغییر ساده ، فتوشاپ اکنون از Adobe RGB برای نمایش و ویرایش تصاویر شما استفاده می کند. برای بهترین نتیجه، دوربین دیجیتال و چاپگر جوهر افشان خود را بررسی کنید تا ببینید آیا از فضای رنگی Adobe RGB پشتیبانی می کنند یا خیر. اگر پشتیبانی می شود، هر دو را روی Adobe RGB تنظیم کنید.

سیاست مدیریت رنگ

اکنون که فضای کار RGB فتوشاپ را روی Adobe RGB قرار داده ایم ، یک مجموعه گزینه وجود دارد که باید سریعاً آنها را بررسی کنیم. این سیاست های مدیریت رنگ است. حتی اگر ما فتوشاپ را روی Adobe RGB تنظیم کرده ایم، شما هنوز هم می توانید تصاویر را که در sRGB ذخیره شده اند باز کنید. به نظر می رسد جای نگرانی باشد اما اینگونه نیست. فتوشاپ توانایی مدیریت تصاویری را دارد که از فضای رنگی غیر از فضای کار ما استفاده می کنند. به طور پیش فرض، فتوشاپ به راحتی مشخصات رنگ اصلی عکس را حفظ می کند. این دقیقاً همان چیزی است که شما می خواهید. رنگ های موجود در تصویر هنوز درست به نظر می رسند و شما می توانید تصویر را همانطور که معمولاً ویرایش می کنید بدون هیچ مشکلی انجام دهید.

ما در بخش سیاست های مدیریت رنگ، به فتوشاپ می گوییم که چگونه این موارد نادرست مشخصات رنگ را مدیریت کند. فضاهای کاری RGB ، CMYK و خاکستری هر کدام تنظیمات جداگانه خود را دارند. باز هم، تنها موردی که واقعاً به آن علاقه داریم، اولین مورد یعنی RGB است.

The Profile Mismatches And Missing Profiles Checkboxes

در زیر گزینه های RGB ، CMYK و خاکستری سه کادر انتخاب وجود دارد. دو مورد اول مربوط به Profile Mismatches است، جایی که تصویری که باز می کنید از یک نمایه رنگی متفاوت از فضای کاری شما استفاده می کند. مورد سوم مربوط به Missing Profiles است که در آن تصویر اصلاً نمایه رنگی وجود ندارد. تصاویر بارگیری شده از وب اغلب نمایه رنگی با آنها مرتبط نیستند. اگر این گزینه ها را انتخاب کنید (علامت بزنید)، هر وقت می خواهید تصویری با نمایه رنگ متفاوت یا بدون نمایه ای باز کنید، فتوشاپ از شما می پرسد که چگونه می خواهید از پس آن برآیید. برای جلوگیری از سوال و فقط اجازه دهید فتوشاپ تصاویر را مانند حالت معمول باز کند، این گزینه ها را علامت گذاری نکنید:

تنظیمات رنگ جدید خود را ذخیره کنید

پس از تغییر sRGB به Adobe RGB، بهتر است تنظیمات رنگ جدید خود را ذخیره کنید. به این ترتیب در صورت نیاز می توانید به راحتی دوباره به آنها برگردید. برای ذخیره تنظیمات رنگ خود، روی دکمه Save کلیک کنید:

برای تنظیمات رنگ خود نامی وارد کنید. نام خودم را “My Color Settings” می گذارم. سپس، دوباره دکمه Save را کلیک کنید:

تنظیمات رنگ در فتوشاپ

کادر گفتگوی Color Settings نظر باز می شود. در اینجا می توانید توضیحی برای تنظیمات خود وارد کنید تا به عنوان یادآوری برای این تنظیمات باشد. پس از اتمام کار، OK را کلیک کنید تا از پنجره گفتگو بسته شوید:

تنظیمات رنگ در فتوشاپ

تنظیمات سفارشی رنگ فتوشاپ شما اکنون ذخیره شده است. هر وقت خواستید می توانید دوباره آنها را از گزینه تنظیمات در بالای کادر گفتگوی تنظیمات رنگ انتخاب کنید

تنظیمات رنگ در فتوشاپ

منبع.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید