تاریخچه افتر افکت و نکات جالب ساخت آن

افتر افکت یکی از بهترین نرم افزار های کار با ویدئو است.

تاریخچه افتر افکت می تواند بسیار جالب باشد؛ زیرا دارای فراز و نشیب های بسیاری بوده است. نرم افزار After Effects نوعی نرم افزار هنری برای کارهای بصری و جلوه های گرافیکی می باشد. این نرم افزار بخشی از قسمت اشتراکی Adobe Creative Suite است. پردیس گراف سعی دارد در چندین مقاله پیوسته به طور کلی این افزار را برای شما شرح دهد. در این قسمت می‌خواهیم به تاریخچه این نرم افزار بپردازیم.

تاریخچه افتر افکت

تاریخچه افتر افکت

تاریخچه نرم افزار   :After Effects

این نرم افزار برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ در رود آیلند و در شرکت علم و هنر در ایالت آمریکا ساخته شد. اولین نسخه های این نرم افزار در ورژنهای ۱.۱ و ۱.۰ توزیع شد که فقط در کامپیوتر هایی با سیستم عامل مک قابل استفاده کردن بود. لازم به ذکر است که نسخه های اولیه این نرم افزار توانایی های بسیار محدودی داشت. از این توانایی های محدود می توان ترکیب لایه بندی شده با ماسک، تبدیلات فرمت ها، فریم های کلیدی و همچنین افکت ها را نام برد.

سال بعد از آن، بروزرسانی انجام شد!

در سال ۱۹۹۴ نسخه دیگری از  نرم افزار After Effects که ورژن آن ۲.۰ بود، توسط شرکت Aldus به وجود آمد. از امکاناتی که در این نوع ورژن به نرم‌افزار اضافه شد میتوان تار کردن حرکت یا motion blur ، پنجره  Time Layout، ورندر شبکه ای یا multi machine render را نام برد. نسخه های بعدی این نرم افزار در انواع ۲.۰.۱ ، ۳.۰، ۳.۱ در سال های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ ساخته و روانه بازار شد. شرکت Adobe توانست کمپانی Aldus را در سال ۱۹۹۳  خریداری کند و به دست آورد.

شرکت Adobe وارد می شود!

اولین ورژن Adobe  با نسخه ۳.۰ آغاز شد. شرکت Adobe توانست در ماه مه سال ۱۹۹۷ با ورژن ۳.۱ اولین نسخه ویندوز به همراه ترجمه های فرانسوی و آلمانی آن را به صورت رایگان توزیع کند. همچنین این شرکت توانست در  نوامبر همان سال GIF متحرک و افکت path Text را برای کاربران عرضه کند.

در سال ۱۹۹۹ و در ماه ژانویه نسخه ۴.۰ این نرم افزار به بازار عرضه شد. از قابلیت هایی که به این نرم افزار اضافه شد می‌توان: افکت های تبدیل جلوه های صوتی، افکت های particle play ground ، پنجره های  tab، خط کشی ها، راهنماها، لایه های تنظیمات، import کردن فایلهای پریمیر(Premier import) ،پشتیبانی از لایه های ایلاستریتور و برچسب رنگ ها در timeline را نام برد. در واقع؛ این نوع ورژن برای هر دو سیستم عامل مک و ویندوز اولین نسخه به شمار می رفت.

در ماه دسامبر سال ۱۹۹۹ ورژن ۴.۱ این نرم افزار توزیع شد. از امکانات این نرم افزار می توان :لایه های دنباله ای (sequence layers) ،پشتیبانی از تصاویر با اندازه X ۳۰۰۰۰ و افکت های کانال ۳D را نام برد.

نسخه ۵ افتر افکت طوفان به پا می کند!

نسخه 5 افتر افکت

نسخه ۵ افتر افکت

در سال ۲۰۰۱ و در ماه آوریل نسخه ۵.۰ این نرم افزار منتشر شد و همچنین امکاناتی مانند زنگ ها و سوت ها به این نرم افزار افزوده شد. ساخت این نرم افزار در واقع اولین قدم برای وارد کردن رنگهای ۱۶ بیتی به ازای هر کانال ،پلاگین های Atomic power، لایه ها، نورهای ۳D، نمایش های پویا، نمایش های حرکتی، ماسک های Vector فتوشاپ، وارد کردن pdf و solo switch بود.

در ۷ ژانویه سال ۲۰۰۲ نسخه ۵. ۵این نرم‌افزار ساخته شد. در واقع؛ این نمونه اولین نسخه OSX آن بود که به آن امکاناتی مانند افکت palette، وارد کردن یا import اطلاعات دوربین،Real Media ،نمایش های مختلف ۳D و خروجی Zaxwerks Invigorator Classic bundled اضافه شد.

در اکتبر سال ۲۰۰۳ نسخه ۶.۰ این نرم افزار منتشر شد. از امکانات این نسخه می توان ویرایش لایه های متن فتوشاپ، Dust and Scratches Scribble ،رنگ،Key light، لایه های متن و انیمیشن پشتیبانی OpenGL را نام برد. لازم به ذکر است در ۱۶ ژوئن سال ۲۰۰۴ نسخه ۶.۵با اندک تغییرات روانه بازار شد. نسخه ۷.۰ آن در ژانویه سال ۲۰۰۶ روانه بازار شد. از امکانات این نسخه می توان پیوند بین پویایی و time warpe، مدیریت رنگ نمایش، ایجاد فایل فتوشاپ، پشتیبانی از Adobe Bridge، تاری هوشمند، صدای ۳۲ بیتی و اولین نسخه اسپانیایی و ایتالیایی را نام برد.

تاریخچه افتر افکت هنوز تمام نشده است!

در جولای سال ۲۰۰۷ معرفی  CS۴ با ورژن ۸.۰ این نرم افزار رخداد. از امکانات این نوع ورژن می توان مدیریت کامل رنگ ها و اولین نسخه Binary Intel version را نام برد. در سال ۲۰۰۸ در ۲۲ فوریه CS۳ ورژن ۸.۰.۲ منتشر شد، تا آخرین نسخه Mac power Pc باشد.

در ۲۳سپتامبر سال ۲۰۰۸ CS۴ به بازار عرضه شد. این نسخه در ماه مه سال ۲۰۰۹ و همچنین اکتبر سال ۲۰۱۰ بروز رسانی شد و به نسخهCS۵ تبدیل گشت. این نسخه با پشتیبانی از ۶۴ بیتی روی ویندوز  و OSX روی کار آمد. لازم به ذکر است که این نسخه دارای ۴  بروز رسانی می باشد.

نسخه ۶ در تاریخچه افتر افکت بسیار متفاوت تر از قبل!

نسخه 6 افتر افکت

نسخه ۶ افتر افکت

نسخه CS۶در آوریل سال ۲۰۱۲ وارد بازار تکنولوژی گشت. این نسخه حاوی import از Final Cut Pro بود. همچنین  importکردن Live PSD layers در این ورژن حذف شد.

این نسخه دارای ۲ بروزرسانی است:

  1. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۳ اولین نسخه CC که دارای امکاناتی از قبیل  Refine Soft Matte، Cinewar۳e ،Maxon Cinema lite ، layer snaping و Warp Stabilizer VFX بود معرفی شد.
  2. در دسامبر سال ۲۰۱۳ و همچنین اکتبر این سال امکانات بیشتری از قبیل پیوند Mask tracker، property،ایجاد خودکار و اتوماتیک پوشه ها برای توالی های تصویری و پشتیبانی از OS۱۰. ۹ وRetina اضافه شد.

تاریخچه افتر افکت با عدد سال نامگذاری می شود!

در ژوئن سال ۲۰۱۴ نسخه CC2014 این نرم‌افزار منتشر شد که قابلیت وارد کردن فیلم‌های Sony Rawو MPEG_۴ و همچنین پیش نمایش ویدیو بر روی مانیتور خارجی و Mercury را داشت. لازم به ذکر است که، این ورژن دارای ۲ بروزرسانی در ماه های سپتامبر و دسامبر بود.

نسخه CC2015 در نوامبر سال ۲۰۱۵، با بروزرسانی در ژانویه و ژوئن سال ۲۰۱۶ وارد عرصه تکنولوژی و بازار شد. انتشار نسخه CC2017 در نوامبر سال ۲۰۱۶ Creative Cloud Team Projects را معرفی کرد. زمانی که نسخه CC2017 ارتقا پیدا کرد ،کاربر می‌توانست پروژه های Team را به صورت Local ذخیره و بارگذاری کند. ارتقاء دوم آن امکاناتی مانند : قابلیت camera_shake deblur، بهینه سازی چند GPU و Lumetri Scopes را در آوریل سال ۲۰۱۷ به آن افزود.

سخن آخر پارت اول :

پردیس گراف در این قسمت سعی کرد تاریخچه ساخت نرم افزار After Effects  را به صورت دقیق و همچنین تاریخ بروز رسانی و انتشار نسخه های متعدد آن را  برای شما دوستان شرح دهد. در قسمت های بعدی  به معرفی این نرم افزار خواهیم پرداخت..

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید