با ادوب پریمیر پرو آشنا شوید! بهمراه نکات جالب این نرم افزار

این نرم افزار یکی از گسترده ترین نرم افزار های ادیت ویدئو است.

ادوب پریمیر پرو جزو نرم افزار های بسیار کاربردی در عرصه تکنولوژی می باشد. به همین منظور پردیس گراف سعی دارد در چندین مقاله پیوسته به معرفی کامل این نرم ‌افزار بپردازد. در قسمت اول می‌خواهیم تاریخچه ادوب پریمیر پرو را برای شما دوستان شرح دهیم.

با ادوب پریمیر پرو آشنا شوید!

با ادوب پریمیر پرو آشنا شوید!

ادوب پریمیر پرو چیست؟

ادوب پریمیر پرو از آن دسته برنامه های نرم افزاری است که برای ویرایش فایل های ویدیویی، تبلیغاتی، ویدیوهای آنلاین و تلویزیونی به کار می رود. در واقع این نرم افزار یک برنامه جامع برای ویرایش است و همچنین به عنوان بخشی از مجموعه Creative Cloud در دسترس کاربر می باشد.

تاریخچه پریمیر پرو:

 نرم افزار پریمیر پرو جانشینی برای ادوب پریمیر در نظر گرفته می شود. این نرم افزار اولین بار در سال ۲۰۰۳ منتشر شد. منظور از Premiere نسخه های قبلی این نرم افزار است. زمانی که اصطلاح پریمیر پرو را به کار میبریم به نسخه هایی که از سال ۲۰۰۳ به بعد عرضه شدند اشاره داریم. این نرم افزار یکی از نخستین سیستم‌های ویرایش غیر خطی مبتنی بر کامپیوتر می باشد. نرم افزار Player نخستین بار در سال ۱۹۹۱ روانه بازار شد و این مرکز گرایشی به سمت ویرایش فیلم حرفه ای داشت. لازم به ذکر است که  CNN یکی از متقاضیان اولیه ادوب پلیمیر بود.

همچنین برخی از بخش‌های BBC در سال ۲۰۰۷ پریمیر را به تصویب رساندند و از آن برای فیلم های بلند سینمایی جهت ویرایش استفاده کردند.

نسخه های مختلف این نرم افزار قدرتمند ادوب:

پریمیر پرو CC:

محیط کار نسخه CC این نرم افزار ادیت ویدئو

محیط کار نسخه CC این نرم افزار ادیت ویدئو

اولاً باید خاطر نشان کرد نام این برنامه مخفف Creative Cloud است. همچنین این برنامه نسخه عضویت دار پریمیر پرو محسوب می شود. بروز رسانی های جدید برنامه پریمیر پرو برای دانلود در دسترس اعضای جدید می باشد. برای اینکه بتوانید از نسخه CC پریمیر پرو بهره ببرید باید عضو  این برنامه باشید. دقت کنید نسخه های قدیمی پریمیر پرو مانند پریمیر پرو CS نیاز به عضویت ندارد.

ادوب نخستین بار در سال ۲۰۱۳ بخشی از Creative Cloud را به عنوان نسخه عضویت دار پریمیر پرو معرفی کرد. دقت کنید هر ۱۲ تا ۱۸ ماه بروزرسانی های پریمیر پرو CC را توزیع می کند.

پریمیر پرو CS3 :

در سال ۲۰۰۷ این نسخه روانه بازار شد. یکی از ویژگی های بارز این نسخه بازبینی زمان می باشد. دقت کنید پشتیبانی از سیستم Mac در این دوره معرفی شد. از دیگر ویژگی‌های این نسخه می توان: اسناد راهنمای موجود به صورت آنلاین، خروجی برای گوشی های موبایل، بهره وری ویرایش بیشتر پنل های پروژه چندگانه با جستجوی فایل هوشمند، ضبط مستقیم روی دیسک و نظارت حرفه ای از ابتدا حرکت آهسته با کیفیت بالا با بازنویسی زمانی را نام  برد.

پریمیر پرو CS4 :

محیط کار کمی متفاوت نرم افزار Premiere Pro CS4

محیط کار کمی متفاوت نرم افزار Premiere Pro CS4

در ماه اکتبر ۲۰۰۸ این نسخه منتشر شد. از ویژگی های این نسخه می توان :ارتقای بیشتر ویرایشگر، پشتیبانی از فرمت های بیشتر و انعطاف پذیری بالاتر، پشتیبانی از  AVCHD، بهبود Import کردن فایل های فتوشاپ، بیش از ۵۰ اصلاحیه بر روی بهره وری ویرایش، اتصال پویا به توالی های پریمیر پرو مستقیما در Adobe Encore، هوش پروژه با پشتیبانی از XMP و بهبود عملکرد زمان لود شدن پروژه  ترک های ۱۶ کانال ای جدید برای Play Out را نام برد.

پریمیر پرو CS5 :

در ماه آوریل سال ۲۰۱۰ ارائه شد. ویژگی قابل توجه آن Mercury Playback Engine بود. این ویژگی به کاربر این امکان را می داد که به پیش نمایش بدون ارائه بپردازد. این نسخه از نظر نرم افزاری بسیار پیشرفته بود.

از ویژگی های این نسخه می توان به برنامه ۶۴ بیتی محلی، ورودی و خروجی فرمت DPX، تشخیص چهره و بهبود قابلیت گفتار به متن، گزینه های رزولوشن اعشاری، سنجش ضبط صوتی، گزینه های استخراج مستقیم و رد کردن Adobe Media Encoder، ایجاد توالی های جدید بر اساس مشخصات کلیپ ها و تسریع MPE افکت  های ویدیویی بیشتر را نام برد.

پریمیر پرو CS6 :

این نسخه در ماه می سال ۲۰۱۲ روانه بازار شد. از تغییرات این نسخه می توان :روابط تعاملی را نام برد. این تغییرات شامل افکت های تعمیر دیافراگم، اصلاحات سه بعدی رنگ، لایه های تنظیم شونده، مرورگر از پیش تعیین شده جدید، پخش بدون توقف هنگام ویرایش،بیش از ۵۰ اصلاحیه برای ویرایش، طراحی مجدد محیط کاربری، خروجی صوتی ۱۶ کانال، مرورگر Preset جدید  برای خروجی، اصلاحات باگ و بهبود عملکرد Open CL و… می باشند.

لازم به ذکر است این نسخه آخرین نمونه ای بود که میتوان به صورت بسته نرم افزاری آن را خریداری کرد.

پریمیر پرو CC:

اولین نسخه این نمونه در ماه جون سال ۲۰۱۳ ارائه شد. البته با بروزرسانی های جدیدی  نیز همراه بود. از ویژگی های این نمونه می توان: ارتباط و مکان یابی، ترکیب صوتی توسعه یافته، جدول زمانی دوباره طراحی شده، ویرایش چند وجهی ترکیب Adobe Anywhere و… را نام برد. در واقع این اولین نسخه PPRO بود که کاربر تنها می‌توانست از طریق خدمات عضویت به آن دسترسی داشته باشد.

بی شک بروزرسانی‌ های این نمونه ادامه خواهد داشت و هر نسخه از پریمیر پرو CC ویژگی های جدیدی برای کاربر به ارمغان می آورد. نسخه هایی دیگر ی از پریمیر پرو CC در سال ۲۰۱۵، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ منتشر شد. نسخه ۱۲.۰ و یا پریمیر پرو ۲۰۱۸، ویژگی های جدیدی مانند گزینه هایی برای استفاده از نمونه های گرافیک متحرک، ویرایش همه جانبه ویدئو، نمونه گرافیک های متحرک و… داشت.

حالا می‌خواهیم به تغییراتی که در زیر مجموعه های پریمیر پرو رخ داده اشاره کنیم:

  1. پرمیر پرو ۱.۵:
    این نسخه از نسخه های قبلی خود بسیار پایدارتر محسوب می شود. از ویژگی های این نسخه می توان: اصلاح نواقص، افزودنی های دیگر، لکه ها و… را نام برد.
  2. پریمیر پرو ۲:
    این نسخه تغییرات مختلفی داشت. از این تغییرات می‌توان: ویژگی های جدید، رابطه تعاملی جدید، ترکیب توسعه یافته با بقیه برنامه های خانواده ادوب و… را نام برد. زمانی که این نسخه منتشر شد ضبط بر روی DVD، فرایند GPU، ویرایش  چند رایانه‌ای و پشتیبانی از HD/HDV معرفی شد.

سخن آخر و جمع بندی :

در این قسمت از معرفی ادوب پریمیر پرو ابتدا توضیح دادیم نرم افزار پریمیر چیست و در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد. سپس پردیس گراف به  تاریخچه ی این نرم افزار و البته تاریخ بروز رسانی نسخه های آن پرداخت. در قسمت های بعدی سعی داریم به معرفی کامل تر این نرم افزار و ویژگی های آن بپردازیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید