لایه ماسک در فتوشاپ چیست

لایه ماسک در فتوشاپ چیست

در پست عای قبل به طور کامل برای شما همراهان گرامی منو layer فتوشاپ را معرفی کردیم.اما لایه های ماسک نیز یکی از قدرتمند ترین قسمت های فتوشاپ به شمار می روند. در این مقاله به شما خواهم گفت که چرا ماسک ها اینقدر مهم هستندو لایه ماسک در فتوشاپ چیست .با ما در پردیس گراف همراه شوید.

لایه ماسک در فتوشاپ

ماسک تقریباً همانند یک شابلون است که هنگام استفاده از آن فقط نقاط خاصی از کاغذ رنگی می‌شود و بقیه قسمت‌ها بدون تغییر باقی می‌ماند. هنگامی‌که ماسک را روی یک لایه فراخوانی می‌کنیم، نواحی که انتخاب‌نشده اند، ماسک شده و از ویرایش محفوظ می‌مانند.

با استفاده از ماسک به‌جای به کار بردن ابزارهای انتخاب معمولی، صرفه‌جویی زیادی در زمان ویرایش شده و از انتخاب‌های تکراری و پشت سر هم جلوگیری می‌شود. یک لایه ماسک درواقع یک تصویر خاکستری است که مانند یک ماسک برای لایه خود عمل می‌کند.

نکته‌ای که در استفاده از ماسک باید حتماً در نظر داشت این است که در اعمال ماسک، رنگ سیاه یعنی دیده نشدن و رنگ سفید به معنی دیده شدن و خاکستری نیز مابین دیده شدن و دیده نشدن (شفافیت) است. برای این‌که ماسک ما به رنگ سیاه دربیاید کلید Alt را نگه‌داشته و بر روی آیکون Layer Mask کلیک می‌کنیم .

انواع ماسک ها در فتوشاپ

دو نوع ماسک در فتوشاپ داریم

  1. Clipping Mask
  2. Layer Mask

نکات و ترفندهای ماسک لایه ها در فتوشاپ

ابتدا تصویری دلخواه را در فتوشاپ باز می کنیم:

لایه ماسک در فتوشاپ چیست

اگر به پنل لایه ها نگاه کنیم، می بینیم که تصویر، به عنوان بالاترین لایه و بالای لایه بک گراند (پس زمینه) قرار گرفته است:

لایه ماسک در فتوشاپ چیست

اضافه کردن ماسکی که محتوای یک لایه را پنهان می کند

به طور معمول، برای اضافه کردن یک لایه ماسک، روی آیکون Add Layer Mask کلیک می کنیم:

لایه ماسک در فتوشاپ چیست

فتوشاپ به طور پیش فرض، یک ماسک سفید را به لایه اصلی اضافه می کند که تمام محتویات لایه اصلی، قابل مشاهده می باشد:

لایه ماسک سفید رنگ

اما شما می توانید نوعی ماسک به لایه اضافه کنید که محتویات لایه را پنهان کند. برای این کار کافیست کلید Alt کیبورد را فشار دهید و همزمان روی دکمه Add Layer Mask کلیک کنید.

مشاهده می کنید که به جای ماسک سفید، فتوشاپ ماسک را با رنگ سیاه پر می کند. این ماسک محتوای لایه را پنهان می کند:

لایه ماسک در فتوشاپ چیست

آموزش ماسک کردن در فتوشاپ

با استفاده از ابزار Marquee tool قسمتی از تصویر را انتخاب (Select) کرده تا ماسک را در قسمت انتخاب شده انجام دهید. یعنی فقط قسمتی را که انتخاب کرده‌اید نمایش داده شود و بقیه قسمت‌ها حذف گردد. بعد از انتخاب تصویر از قسمت پایین در منوی لایه‌ها روی آیکون ماسک که با مستطیلی همراه با دایره نمایش داده شده، کلیک کنید. پس‌زمینه عکس ناپدید می‌گردد و فقط قسمتی را که انتخاب کرده بودید نمایش داده می‌شود.

از قسمت پنل لایه‌ها می‌توانید متوجه شوید که چه اتفاقی رخ داده است، به آیکون عکس که از قبل در فتوشاپ داشتید آیکون Layer mask هم اضافه شده است. پس حال که با آیکون Mask آشنا شدید هر زمان که آیکون ماسک را دیدید که کنار یک لایه اضافه شده یعنی اینکه لایه موردنظر ماسک شده است.

رنگ‌های استفاده شده در Mask  

در ادامه مرحله قبل، اگر کلید Alt در صفحه کلید را نگه دارید و روی آیکون ماسک کلیک کنید، پیش‌نمایش کلی را در صفحه فتوشاپ خواهید دید. قسمت‌های از عکس که ماسک شده و دیده می‌شود به رنگ سفید در می‌آید. قسمت‌های از عکس که دیده نمی‌شود یا نامرئی شده است با رنگ سیاه نمایش داده می‌شود.

برای نمایش دادن دوباره عکس، کلید Alt را نگه داشته و روی آیکون ماسک کلیک کنید پیش‌نمایش عکس را خواهید دید.

در نتیجه با استفاده از رنگ‌های که برای ماسک گفته شد، هر زمان که خواستید با سفید کردن قسمت‌های سیاه ماسک می‌توانید قسمت‌های بیشتری از عکس را ببینید و برعکس یعنی می‌توانید با سیاه کردن قسمت‌های مختلف عکس ماسک شده، قسمت‌های بیشتری از عکس را نامرئی کنید.

حذف کردن ماسک  

برای حذف کردن لایه ماسک در فتوشاپ روی لایه Mask کلیک راست کنید و گزینه Delete layer mask را انتخاب کنید. یا روی لایه ماسک کلیک کرده و از روی صفحه کلید، کلید Delete را بزنید تا Mask حذف شود.

آموزش لایه ماسک در فتوشاپ

امروز در پردیس گراف برای شما همراهان گرامی توضیح دادیم ،لایه ماسک در فتوشاپ چیست. اگر در مورد موضوع امروز نظر، پیشنهاد و یا مشکلی دارید. یا روش دیگری می شناسید که در پست امروز بیان نشده است می توانید آن را در بخش دیدگاه این پست با ما در میان بگذارید.

پردیس گراف وب سایتی است که تمام آموزش های مختلف نرم افزار های گرافیکی مثل فتوشاپ، ایلاستریتور، ایندیزاین، افترافکت، تری دی مکس و… را در اختیار شما کاربران محترم قرار می‌دهد. با استفاده از دوره های مختلف آموزشی ما، می‌توانید در کار با تمامی نرم افزار های گرافیکی متخصص شوید. در ضمن برای داشتن مجموعه کاملی از آیکون ها، تصاویر، مجموعه وکتور های لایه باز و غیره در وب سایت ما عضو شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید