افزایش کیفیت عکس با فتوشاپ

افزایش کیفیت عکس با فتوشاپ یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی که هنگام عکاسی رخ می‌دهد

این است که وقتی خروجی عکس را روی صفحه نمایشگر می‌بینیم،

متوجه می‌شویم که عکس کمی تار است.

همیشه این تاری دلیل بر این نیست که برای مثال دست عکاس هنگام عکس گرفتن لرزیده

یا سوژه تکان خورده یا دوربین به درستی فوکوس نکرده است.

در واقع بسته به میزان تاری که عکس دارد، چیزی در آن باید اصلاح شود.

تمام آنچه در این زمان نیاز دارید، نرم‌افزار فتوشاپ است تا مشکل تاری عکس برطرف شود.

در این آموزش ویدیویی  روش افزایش وضوح عکس را با استفاده از فتوشاپ آموزش خواهیم داد.

 

 

افزایش کیفیت عکس با فتوشاپ

افزایش کیفیت عکس با فتوشاپ

یکی از بهترین راه های افزایش کیفیت عکس استفاده از امکانات Smart Sharpen

شما میتوانید آموزش ویدیویی را به صورت رایگان از باکس دانلود دانلود کنید

توضیحات زیر برای گزینه های ابزار smart sharpen  است که پیشنهاد میشه اول ویدیو رو ببنید

وبعد توضیحات رو بخونید

برای شروع به کار و افزایش وضوح عکس در فتوشاپ،‌ بعد از باز کردن عکس، از منوی «Filter»، گزینه «Sharpen» و سپس «Smart Sharpen» را انتخاب کنید. با کلیک روی این گزینه‌ها چندین ابزار برای واضح کردن عکس‌ها مشاهده خواهید کرد

منوی Preset

منوی Preset را در بالای تنظیمات مشاهده خواهید کرد.

در واقع این جایی است که می‌توانید افزایش وضوح عکس را به صورت «از پیش تنظیم شده» (Preset) انجام دهید و آن‌را ذخیره و یک نسخه سفارشی ایجاد کنید. نکته قابل توجه این است که اگر قبلاً از این ابزار استفاده نکرده‌اید، فتوشاپ به طور خودکار تنظیمات «پیش‌فرض» (Default) را به شما ارائه می‌دهد.

یک دقیقه بعد از اینکه تغییرات را در تنظیمات (Settings) انجام دادید، نرم‌افزار، از پیش تنظیم شده را به «سفارشی» تغییر خواهد داد

تنظیمات کلی

پس از اینکه کار با منوی Preset تمام شد، با اسکرول کردن به پایین، تنظیمات عمومی را بررسی کنید. در اینجاست که می‌توانید میزان افزایش وضوح عکس را تنظیم کنید. وقتی عکسی را واضح کردید، تضاد (کنتراست) بین آیتم‌های موجود در تصویر افزایش خواهد یافت. توضیح سه گزینه‌ موجود در تصویر زیر به شرح ذیل است:

 • «Amount»: به معنی میزان وضوح کلی است که برای عکس خود اعمال کرده‌اید، هر چقدر درصد آن بالاتر برود، وضوح بیشتر خواهد شد.
 • «Radius»: شعاع ناحیه اطراف لبه که واضح شده است و تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. هرچه درصد بالاتر، منطقه تأثیر گرفته نیز بزرگ‌تر خواهد بود.
 • «Reduce Noise»: به شما کمک می‌کند تا نویزها را در عکس کاهش دهید.

هر سه این سه گزینه فوق‌العاده هستند اما در صورتی که این سه گزینه را در تنظیمات بیش از حد بالا ببرید، عکس شما به دلیل تضاد بسیار می‌تواند فشرده یا پیکسل پیکسل به نظر بیاید. اگر این مشکل روی داد، بهترین کار این است که تنظیمات مذکور را کاهش دهید و کمی تاری به عکس اضافه شود تا طبیعی به نظر بیاید

در انتهای این تنظیمات هم منوی «آبشاری» (Dropdown) به نام «Remove» را مشاهده می‌کنید. در این منو می‌توانید سه نوع مختلف تاری تاثیرگذار بر روی عکس را تنظیم کنید که عبارتند از:

 • «Gaussian Blur» از تصویر به کل تار می‌آید، اگر عکس در هنگام غروب گرفته شده باشد و یا مثلاً عکاس دید ضعیفی هنگام عکاسی داشته، امکان دارد بر روی عکس تأثیر بگذارد و به کل تار شود.
 • «Lens Blur»: زمانی رخ می‌دهد که عکاس جابجا شود و حرکت کند اما سوژه ثابت باشد.
 • «Motion Blur»: به دلیل حرکت اجسام در زمان عکس گرفتن، روی می‌دهد. اگر تصمیم گرفتید تا Motion Blur را حذف کنید، صفحه دایره‌ای کوچک در کنار آن‌را را فعال کنید. این صفحه به کاربر امکان تغییر مسیر حرکت را برای حذف تاری می‌دهد.

  سایه ها و برجستگی ها

  در زیر تنظیمات کلی، بخش «Shadows» را مشاهده خواهید کرد. این بخش مثل بخش Preset کار می‌کند اما برخلاف تنظیمات کلی، به طور خاص روی مناطق تار تصویر متمرکز است. با تغییر این تنظیمات، تصویر مناسب خود را ایجاد کنید. به خاطر داشته باشید که هر عکسی سطح تاری متفاوتی دارد بنابراین تنظیمات مناسب یک عکس شاید برای عکس دیگری مناسب نباشد.

 • در زیر بخش Shadows بخش Highlights را خواهید دید. این بخش درست مثل دو بخش ذکر شده کار می‌کند اما در نواحی روشن‌تر عکس متمرکز است

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
جعبه دانلود

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید